İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

İcra borcunuz var ise bazı istisnai durumlarda bankalardan kredi talep edebilir ve alabilirsiniz.


Bankalar, herhangi bir kredi türünde kendilerine başvuru yapıldığı zaman başvuru yapan kişinin geçmiş dönemlerindeki finansal aktivitelerine ve ödeme alışkanlıklarına bakarak karar verirler. Finansman karnesi olarak da değerlendirilen bu karneler bankalar tarafından sürekli olarak sizin adınıza güncellenmektedir. Bankalar size kredi vermek için karar aşamasındayken icra borcunuzun olup olmadığına da bakarlar. Eğer icra borcunuz mevcut ise bankalar bu durumu negatif olarak değerlendirirler.
Ancak icra borcu olan kişilere de bazı şartlar altında istisnai durumlarda kredi sunmakta olan bankalar ülkemizde faaliyet göstermektedir. İcra denildiği zaman akla sadece bankalara yapılmış olan ve ödenmeyen borçların gelmesi de son derece yanlıştır. Kredi başvurularında onay aşamasına geçileceği zaman bankalar bu tür borçlarınız dışında elektrik, cep telefonu operatörleri, telekom, doğal gaz firmaları ve benzeri borçlarınıza da göz atarlar.

Hizmet aldığınız herhangi bir kuruma karşı borçlu durumdaysanız bu da icra sebebi olabilmektedir. Bankalar dışında bir yere icralık olduysanız kredi almanızın ihtimali biraz daha yüksek olacaktır. Ancak bankalara karşı borcunuz var ve bu borçlarınızdan dolayı bankalara icralık olduysanız kredi alabilme şansınız oldukça düşük olacaktır.

Fakat bu tamamen kredi alamayacağınız anlamına gelmez. Eğer bankalar dışındaki icralık olduğunuz kurumlara olan borcunuzu bankaya açıklayarak icralık olan borçlarınızı düzenli olarak ödediğinizi gösterebilirseniz kredi alımı konusunda fazla sıkıntı yaşamazsınız.

Kefil Yöntemi ile İcralık Kişiler Kredi Alabilir mi?

Ancak bankalara icralık olduysanız kredi notunuzun bir hayli yüksek olması dışında bankalardan kredi alabilmenizi sağlayabilecek herhangi bir nokta mevcut değildir. Kredi notu dışında kefil yöntemlerini de uygulayarak kredi onayı ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

Bankalara göstermeyi düşündüğünüz kefillerin belirli bir birikimleri olması, bankalara borçları olmaması ve kredi notlarının yüksek olması da önemlidir. Kefilinizi güvence olarak göstereceğiniz zaman mutlaka kendi üzerine ait mülkü olması gerekmektedir. Bankaları kredi kullanımınız konusunda ikna edebilmek istiyorsanız ve icralık durumdaysanız kefil yöntemini bu şekilde deneyebilirsiniz.

Bankaların yönetiliş biçimleri ve uyguladıkları politikalarda da farklılıklar olduğu için bir bankadan aldığınız olumsuz cevap sonrasında sadece icralık olduğunuz ve bir bankadan red cevabı aldığınız için kredi aramayı durdurmamalısınız. Bankaların çalışma koşulları ve kredi anlaşmaları ile ilgili detaylı bir araştırma yaparsanız kendi ihtiyaçlarınıza uygun olan bankalara ulaşabilirsiniz.

Ancak sürekli olarak kredi başvurusu yapmak ve olumsuz geri dönüş almak da kredi notunuza zararlı olacağı için başvurularınızı iyi düşünerek yapmanızda yarar var.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler