İdari Takip Nedir? Kanuni Takipten Farkı Nedir?

Kredi kartınızın idari takibe girmiş olması ne anlama gelir? Kanuni takipten farkı nedir?


Bankaların kredileri ve kredi kartlarını sözleşmede kabul ettiğimiz ölçülerde kullandığımızda her hangi bir sorunla karşılaşmıyoruz fakat borcunu ödeyemeyenler için olay daha farklı bir boyuta taşınabiliyor. İdari takip ve kanuni takip bankaya borcunu ödeyemeyenlerin karşılaşabileceği ve bilmek zorunda oldukları iki farklı kavram.

Kanuni Takip Nedir?

Bir bankaya olan borcunuzu aksatmaya başladınız diyelim; aradan 60 gün yani 2 ay geçtiği halde hala ödemelerinizi hiç yapamadıysanız, bu durumda banka size borcun ödenmediği 54'üncü gün ihtar çekerek borcunuzu 7 gün içinde ödemenizi ister. Eğer borcunuzu ödeyemezseniz kanuni takip süreci başlar ve olay mahkemeye intikal eder. Fakat bazı bankalar kanuni takipten önce idari takip sürecini başlatırlar.
İdari Takip Nedir?

İdari takip, mahkemeden bağımsız olarak bankanın kendi birimlerini devreye sokarak borcunuzu yapılandırmaya çalışması ve yeniden bir ek süre sunmasıdır. Fakat unutmamanız gerekir ki idari takip, kullanıcı faydasına yönelik bir uygulama olarak gözükse de idari takip süresince temerrüt faizi denilen bir faiz türü borcunuzun üzerine işlenir. Böyle zor durumlarda karşılaşmamak için ödeme planınızı iyi yaparak borçlarınızı aksatmamalı, fakat olaylar bu aşamalara geldiyse de kendinize bir şekilde finansman yaratıp kısa sürede bankaya olan borcunuzu kapatmalısınız.

Diğer Makaleler