İkinci El Araçlarda Kredi Yaş Sınırı

İkinci el araç satın almanız banka kredisi kullanamayacağınız anlamına gelmez.


İkinci el araç satın almanız banka kredisi kullanamayacağınız anlamına gelmez. Artık bankalar ikinci el araçlar için kredi imkanını müşterilerine tanımaya başladı. Elbette bu kredide de bazı şartlar mevcut ve bu şartlar bankadan bankaya çok fazla değişkenlik göstermiyor. Benzer şartlarda bankanızdan 2. el araçlar için kredi talep edebilirsiniz. Ancak ikinci el araçlarda aracın yaşının çok önemli bir kriter olduğunu bilmenizde fayda olacaktır.

2. El Araç Kredisinde Önemli Hususlar

Bankalar bu kredi başvurularında gelir durumunuza, kredi notunuza, sigortalılık sürenize ve mevcut borç durumunuza bakar. Bu hususlar incelendikten sonra satın almak istediğiniz aracın kaç yaşında olduğuna bakılır. Yani ikinci el araçlarda kredi yaş sınırı denilen bir kavram vardır. Bu sınırda bankaların inisiyatifine göre değişkenlik gösterebilir.
Genel olarak 5 ila 10 yaş arasında olan araçlar için ikinci el araç kredisi verilebildiğini söylemek mümkündür. Örneğin Garanti Bankası söz konusu krediyi 10 yaşına kadar olan araçlar için verebilirken ING Bank için bu sınır 8 yaş olmaktadır. Vakıfbank da 8 yaş sınırını geçerli kılar. Ancak Vakıfbank 37 – 48 ay vadeli krediler için 5 yaş sınırını uygulamaktadır. Görüldüğü gibi aynı banka farklı vade oranlarında bu ikinci el araçlar için yaş sınırını aşağıya ya da yukarıya çekebilmektedir.

İkinci El Araç Kredisi Şartları

  • Kredi için finansal durumunuzun uygun olması gerekir.
  • Aracın belirtilen yaş sınırını aşmamış olması gerekir.
  • En fazla 48 ay ( 4 yıl) vade ile ikinci el araç kredisi alabilirsiniz.
  • Yasalar gereği araç banka tarafından rehin edilir.
Aldığınız kredinin binde 5’i oranında dosya masrafı alınabilir.

Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra bir de kefil bulmanız gerekebilir. Bazı bankalar kefil olmadan kredi verebilir ancak bazılarının kefilsiz ikinci el taşıt kredisi vermediğini belirtmek isteriz. Kefilinizi de bulduktan sonra başvurunuzu yapabilir ve kredinizi alabilirsiniz. Bankaların aracınıza rehin koyacaklarını unutmayın. Siz bankaya olan borcunuzun tamamını ödeyene dek bu rehin kalkmaz. 

Diğer Makaleler