ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

ING Bank kur korumalı TL mevduat ürünü hakkında merak ettiğiniz tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz.


Kur korumalı TL mevduat hesabı ürünü, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarının sayısının artması nedeniyle devreye alındı. Döviz kurundaki yükselişin kaynaklarından biri de döviz tevdiat hesaplarında tutulan birikimlerdir. ING Bank kur korumalı TL mevduat ürünü müşterilerine sunuldu. 
TCMB’nin sunduğu faizin yanında kendi faiz oranını da yatırımcısına sunabilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

ING Bank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay olarak açılabilmektedir. Hesabı gün cinsinden yapmamız gerekirse, vadeler 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 gün olacaktır. Normal şartlarda ING Bank Vadeli Mevduat ürünlerinde banka kendi vade sayısını belirlemektedir (Linke tıklayarak ING Bank’a ait mevduat faiz oranlarına erişebilirsiniz). Fakat bu yeni ürün için Merkez Bankasının ortaya sunduğu şartlar geçerli olacağından belirlenen vade sayılarının dışına çıkılamayacaktır.
 
Kur korumalı TL mevduat ürünü ING Bank’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek ING Bank kur korumalı TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, ING Bank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

ING Bank Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

ING Bank kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı için TCMB’nin belirlemiş olduğu politika faizi, en düşük faiz oranı olarak kullanılmaktadır. Fakat banka bu politika faizinin üzerinde de faiz uygulayabilir. Bunun için bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Bankalar diledikleri şekilde politika faizinin üzerinde nemalandırma yaparak müşterilerini memnun etme yolunu seçebilir. ING Bank faiz oranları sayfamız için ING Bank Vadeli Mevduat Faiz Oranları sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Kur Korumalı TL Kaynaklı Vadeli Mevduat Hesap Faiz Oranları
 
Vade
3 ay
6 ay
 9 ay
12 ay
5.000-250.000 TL
% 16
% 17
% 17
% 17
250.000-500.000 TL
% 16,5
% 17
% 17
% 17
500.000 TL ve üzeri
% 17
% 17
% 17
% 17

 Kur Korumalı Dövizden Dönüşümlü Vadeli Mevduat Hesap Faiz Oranları
 
Vade
3 ay
6 ay
 9 ay
12 ay
5.000-250.000 TL
% 17
% 17
 -
% 17
250.000-500.000 TL
% 17
% 17
 -
% 17
500.000 TL ve üzeri
% 17
% 17
 -
% 17

ING Bank İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

ING Bank kur korumalı TL mevduat hesabı ürününü Türkiye’de bulunan gerçek ve tüzel kişiler açtırabilir. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Kamuoyunda oluşan “yabancı ülkelerde yerleşik kişilerin de bu ürüne sahip olabileceği” öngörüsü doğru değildir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketlerin de bu mevduat ürününden faydalanmaları ilk etapta öngörülmemişti. Ancak Ocak 2022'den itibaren tüzel kişiliğe haiz bulunan firmalar da bu mevduat ürününe yatırım yapabilecekler. İstenen, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmektir

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

ING Bank döviz korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün altı kere, 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 saatlerinde – saat başı günün hesaplama kurunu ilan edecektir. Mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki Merkez Bankası’nın saat 11’de açıkladığı kur satışı kıyaslanır ve oranı yüksek olan değer üzerinden hesaplamalar yapılır. Eğer mevduat hesabındaki birikiminiz, kur karşısında kayıp yaşamamışsa sadece faiz getirisi kazanacaksınız. Ancak kur karşısında değer yitirmişse fark Hazine tarafından ödenecek. Aşağıdaki örnek hesaplama yapabilmek için oldukça makuldür.
 
Birikimini değerlendirmek amacıyla ING Bank’a gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 120.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 3 TL olan döviz, vadenin sonunda 3,80 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 16.800 TL faiz alacaktı ve 136.800 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Fakat yatırımcı vade başlangıç tarihindeki kur fiyatından döviz almış olsa 40.000 dolar tutarındaki yatırımı, 152.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 15.200 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da kur korumalı Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. Bunun için bir sınırlama bulunmuyor. Bu noktada belirtmemizde yarar var ki 20 Aralık 2021 ve öncesinde döviz tevdiat hesaplarında paraları bulunan yatırımcılar bu üründen faydalanacaklar.

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

ING Bank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından ING Bank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

ING Bank kur korumalı TL mevduat ürününde vadesinden önce para çekmek istediğiniz durumda kazanılmış haklarınızdan feragat etmeniz gerekir. Vadenin dolmasını beklemeden para çekilmesi halinde, vadeli mevduat ürünü vadesiz mevduat hesabına dönüşecek ve faiz hakkı da ortadan kalkmış olacaktır. Diğer yandan vade sonunda hesaplanacak kur garantisi de söz konusu olamayacağından, örneğin 120 bin TL’lik yatırımınız, 120 bin TL olarak hesabınızda kalacaktır.

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

INg Bank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 5 bin Türk lirasıdır.

ING Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

ING Bank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Diğer Makaleler