ING kimin? Hisseleri kime ait? 2022

ING kimin, sahibi kim? ING Bank'ın hisseleri kime ait? Banka yerli mi, devlet bankası mı? gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda sizlere sunuyoruz.


“ING Bank ne zaman kuruldu, kurucusu ve sahibi kim? ING Bank Türkiye’de mi kuruldu? Hangi ülkenin bankası? ING Bank hissedarları kim?” gibi soruların yanı sıra “ING Bank güvenli midir? Bankanın personel sayısı kaç?” gibi sorular bankanın hali hazır müşterilerinden ya da bankanın müşterisi olmak isteyen kişilerden geliyor. Biz de bu yazımızda merak edilen konuları ve soruları sizler için yanıtlandıracağız.
 ING Bank, Türkiye’de bulunan bankalar arasında en fazla güvene sahip bankalar arasında gösterilmektedir. Bu güvenin sonucunda da müşteri portföyü ve gelir olarak üst sıralarda yer almaktadır. Bankacılık kanununa göre kurulan ve BDDK düzenlemelerine göre yönetilen banka, isterse bağımsız bir denetleme kurumu tarafından da denetlenebilir. Böylece müşteri güvenini üst düzeye çıkarabilir. Bu yazımızda ING Bank ile ilgili merak ettiğiniz detayların tümünü bulmanızı arzu ediyoruz. Çalışan sayısı, şube sayısı, ortaklık yapısı ve bankanın sahibi gibi detaylar yazımızda.

ING ne zaman kuruldu? ING Bank kurucusu kim?

ING Bank’ın kuruluşundan öncesini de incelememiz iyi olacaktır. ING Group ülkemize girmeden önce, 1984 yılında Bank of Boston kuruldu. Bu banka sadece şube niteliği taşıyordu ve İstanbul şubesiydi. 1990 yılında ise The First National Bank of Boston adını aldı ve Oyak, Alarko, Cerrahoğlu grubuyla birlikte dört ortaklı bir banka oluşturuldu. Sadece 4 yıl sonra, 1994 yılında OYAK Grubu, bankanın tüm hisselerinin sahibi oldu. OYAK Grubu, İrlanda ve Almanya’dan bankalar da satın alarak kendini geliştirdi.
 
10 Mayıs 1996 yılında Türk Boston Bank A.Ş.’nin adı Oyak Bank A.Ş. olarak değişti. Sadece kurumsal müşteri kabul eden banka, 1996 yılında müşteri kitlesini zenginleştirmek adına bireysel müşterilere de hizmet vermeye başladı. Şube sayısı arttırıldı. Aynı amaç için Oyak Bank, Sümerbank’ı 2001 yılında satın aldı ve 11 Ocak 2002’de Sümerbank, Oyak bünyesine geçti. O dönemde Oyak Bank, 359 şubesiyle Türkiye’de en fazla şubesi olan banka konumuna erişti.

ING sahibi kim? ING Hangi ülkenin bankasıdır?

ING Bank’ Oyak Bank’ı 2007 yılında satın aldı ve 2008 yılında ING Group olarak Türkiye’de faaliyete geçen grup, 2019 yılında bankanın adını daha da kısaltarak sadece ING olarak değiştirdi. ING Group Hollanda menşeili bir bankacılık ve finans devidir. Bugün Türkiye’deki ING’nin sahibi bu gruptur.

ING hisseleri kimin? Ortakları var mı?

ING hisselerinin yüzde 99,9’u ING Bank NV’nındır. Her bir hisse 1 TL olmak üzere çıkarılmış sermaye 3 milyar 486 milyon 267 bin 793’tür. Kalan hisse oranları ise her biri 1’er TL olmak üzere, Jon T. Mc Carthy, A. Canan Edipoğlu, Sali Salieski ve MArtjin Bastiaan Kamps’a aittir.

ING hangi statüde çalışır? Yerel banka mıdır?

ING, ülkemizde banka satın alma yoluyla kurulmuş yabancı sermayeli mevduat bankaları arasında yer alır. Banka devlet sermayeli olmadığı için devlet bankaları statüsünde değildir. Aynı zamanda ING yerli bir banka mıdır sorusu için, hayır cevabını verebiliriz. Türkiye’de yerel banka statüsündeki bankalar için Özel Sermayeli Mevduat Bankaları sayfamızı inceleyebilirsiniz. ING’nin bireysel kredileri ile ilgili bilgi almak istiyorsanız ING İhtiyaç Kredileri, konut kredileri ile ilgili bilgi almak isterseniz da ING Konut Kredileri sayfalarımızı incelemenizi öneriyoruz. Bankanın kredi kartları hakkında detayları öğrenmek için ING Kredi Kartları sayfamızı inceleyebilirsiniz. ING’nin mevduat faiz oranlarını öğrenmek için de ING Mevduatları sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. ING İletişim Bilgileri sayfamızdan ise bankanın güncel iletişim numaralarını öğrenebilirsiniz.

ING çalışan sayısı kaç? ING Bank şube sayısı kaçtır?

ING Bank 3705 çalışanı ve 207 şubesiyle ülkemizin öncü finans kurumlarından biridir. Şubelerinde ve diğer operasyon birimlerinde çalışan personellerinin sadece 8 tanesi ilkokul mezunu. 108’i kadın 309 personeli lise ve dengi okullardan mezun. 1797’si kadın 3040 personeli ise lisans mezunu durumunda. 173’ü kadın toplam 348 personeli ise yüksek lisans düzeyinde eğitimlidir. Bankanın şubelerinin nerede olduğunu incelemek için ING Şubeleri sayfamızı inceleyin.

ING Bank güvenli midir?

ING Bank da ülkemizde faaliyet gösteren diğer bankalar kadar güvenlidir. Her banka gibi 5411 sayılı Bankacılık kanunu uyarınca kurulmuştur ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenmektedir. Henüz faaliyete girmeden önce BDDK düzenlemelerine ve bankacılık kanununa uyacağını taahhüt etmiş ve izin almıştır. Burada güvenin tesis edilmesi için en önemli konunun bankacılık denetleme mekanizması olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki BDDK düzenlemeleri bankaların güvenilir yapısının oluşmasında ana etmendir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler