İnşaat Kredisi ve Arsa Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

İnşaat kredilerini alabilmek için gerekli olan şartları ve bankaların inşaat kredisi seçeneklerini sizler için bir araya getirdik.


İnşaat üzerindeki bir evi satın almak isteyen kişiler bankaların sunduğu kredileri çekmek istedikleri zaman birtakım zorluklar ile karşılaşabiliyorlar. İnşaatın henüz bitmemiş olması ve kişilerin kredi çekmek istemeleri ise inşaat firmaları ile anlaşmalı olan bankalar sayesinde daha kolay bir hale gelebiliyor. İnşaat kredilerinde arsa kendi üzerinizde ise ve kendi imkanlarınız ile yeni bir ev yaptırmak istiyorsanız bankaların durumlarında değişiklikler yaşanabilir.
Arsa ve inşaatını ipotek ettirmek bu tür durumlar meydana geldiği zaman bankaların izleyeceği en temel yollar arasındadır. Ayrıca bankanın iyi bir müşterisiyseniz yani finansal hayatınız bankanın gözünde hareketli ise size daha esnek kredi şartları sunabilirler.

İnşaatı yaptırmak istediğiniz zaman inşaat firmasının size kefil olması veya firmanın bir banka ile anlaşmalı olması inşaat kredisi alabilmeniz için gerekli olacaktır. İnşaat kredileri tıpkı konut kredilerinde olduğu gibi kullanacağınız kredinin durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. KOBİ olarak kredi almak istiyorsanız firma veya yatırım amaçlı olan inşaat kredilerini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Firmanız ile kefil, ipotek ve teminat belgelerini hazırladığınız zaman fazla zorlanmadan kredilerinizi çekmeye başlayabilirsiniz. İskan alınmış kat irtifakı çıkmış olan fakat kat mülkiyetine sahip olunmayan durumlarda ise bankalar sizden yapı ruhsatı, inşaat yapım planı gibi ekstra bilgileri kredilerinizi temin edebilmeniz adına talep edebilirler.

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Arsa satın almak isteyen kişiler bankaların sundukları arsa kredilerini kullanabilirler. Ülkemizde bu tür kredileri müşterilerine avantajlı bir şekilde sunmakta olan bankalar arasında ise Ziraat Bankası bulunmaktadır. Arsaa ve tarım alanlarında alım yapmak istenildiği zaman size özel seçeneklerden seçiminizi yaparak bankanın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
Satın alacağınız arsanın satış bedeli ve değeri gibi farklı birtakım konularda belirlenip, tespit edildikten sonra sizlere bankalar tarafından belirli oranda kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredi imkanları ve değerleri %75 oranında olmaktadır. Kredi notunuz ve aldığınız arsa değeri ise bu oranlar ile doğru orantılı bir şekilde değişebilmektedir.

Yeni bir arsa satın almak istediğiniz zaman imarın hangi konumda olacağı konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Arsa veya tarla alanında alım yapmak istiyorsanız bankaların bu tür durumlara daha fazla önem verdiğini unutmamalısınız. Bankaların kredi değerleri bu durumlara göre yükselip düşebilmektedir. Banka aracılığı ile arsa kredisi kullanmak istediğiniz zaman banka tarafından arsanın ipotek edileceğini ve bankanın güvence olarak ipotek yöntemini kullanacağını da kredi başvurularınızı yaparken unutmamalısınız.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler