İnternet Gelirleri İçin BAĞKUR Ödenecek Mi? 2022

İçerik üreticiler ve mobil uygulama geliştiriciler için ortaya çıkan vergi istisnasına tabi olanlar için BAĞKUR uygulaması geçerli mi? Bu yazımızda bunu inceleyeceğiz.
İnternetten, sosyal içerik ağları üzerinden elde edilecek kazançlardan vergi stopajı kesilmesi ve vergi istisnası, YouTube, Tiktok, Instagram ve Facebook gibi sosyal içerik ağlarından gelir elde eden içerik üreticilerine önemli bir avantaj sağlayacak gibi duruyor. Sadece içerik üreticiler için değil, Mobil uygulama geliştiricilerinin yapmış oldukları mobil uygulamalar için de bu gelir istisnası söz konusu olacak. Adsense, Youtube Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak, Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak ve Mobil Uygulama Geliştirici Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak konularımızı inceleyerek konuyla ilgili detayları inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda İnternet Gelirleri İçin Vergi İstisnası ve Banka Hesabı Açmak konumuzu da inceleyebilir ve vergi istisnası hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.
 Biz bu yazımızda içerik üreticilerin ve mobil içerik geliştiricilerin BAĞKUR primi ödeyip ödemeyeceklerini, şirket kurup kurmayacaklarını ve hangi şartlar hasıl olduğunda şirket kurmalarının zorunlu olduğu gibi durumları inceleyeceğiz.

İçerik Üreticilerin ve Mobil Geliştiricilerin Şirket Açması Gerekir Mi?

İçerik üreticilerin ve mobil geliştiricilerin zaten şirket açma yükümlülükleri bulunuyordu. Ülkemizde özellikle belirli bir miktarın üzerinde kazanarak, maliyenin dikkatini çeken sosyal içerik üreticileri şahıs şirketleri kurarak vergi altına alınıyorlardı. Biraz daha az kazanan sosyal içerik üreticileri ise şirket açması gerektiğini bile bilmeden kazanç sağlamaya devam ediyordu. Ancak belirtmemiz gerekirse, gelir vergisi istisnasına dahil olmak istemeyen sosyal içerik üreticileri ya da mobil uygulama geliştiricileri, ticari kazançlarını vergilendirmek için şirket kurmak zorundadır. Ancak sadece içerik üretici geliri elde ediyorsa ve başka bir ticari faaliyet içinde değilse bir banka hesabı açtırması ve bankanın stopaj ödemesi yapması yeterli olacak.

İnternet Gelirleri İçin Hangi Durumlarda BAĞKUR Ödenmesi Gerekir?

Sosyal içerik üreticileri ve mobil uygulama geliştiricileri, internetten elde edilen gelirler için şirket kurmaları halinde elbette BAĞKUR ödemek ile yükümlü olacaktır. Şirket kurduktan sonra kazanç elde etse de etmese de BAĞKUR primini ödeyerek ilerideki emekliliği için yatırım yapmak zorundadır. Bunun yanında kira ödüyorsa kira stopajı, işçi çalıştırıyorsa SGK Primi – Maaş vs gibi giderleri yapmak zorundadır. Elbette şirketi için elde ettiği gelirden KDV, muhtasar, gelir vergisi (kazancına uyacak olan her vergi diliminde) ödemesi gerekir.
 
Fakat 7338 sayılı Kanunun 2. Maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenleme çerçevesinde “Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası” kapsamında 01.01.2022 tarihi itibari ile getirilen vergi istisnasından yararlanmak isteyen mükellefler, söz konusu kazançlarından müstesna olabilecek. Böylece özellikle yeni başlayanlar için şirket kurmak, BAĞKUR ödemek gibi sorumluluklar da olmayacak.

İçerik Üreticiler ve Mobil Geliştiriciler Vergi İstisnasından Yararlanarak Şirket Kurabilir Mi?

İçerik üreticiler ve mobil uygulama geliştiricileri, vergi istisnasından yararlanarak bankalar nezdinde bir hesap açtırıp vergi tarhını yaptırarak şirket açma zorunluluğundan kurtuldular. Ancak yine de istediklerinde şirket de açarak bu istisnadan yararlanmayı durdurabilirler ya da hiç yararlanmak istemeyebilirler. Özellikle farklı ticari faaliyetleri de varsa istisna kapsamında olmayacağından dolayı şirket kurmaları gerekecektir.

İçerik Üreticiler ve Mobil Geliştiriciler Defter Tutacak Mı?

İçerik üreticiler ve mobil geliştiriciler için 2022 yılı geliri Kanun’da belirtilen tutarın (880.0000) üzerinde olması durumunda bile defter tutma ve defter tasdik ettirme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler