İpotekli İhtiyaç Kredisi ile İhtiyaç Kredisinin Farkı Nedir?

İpotekli ihtiyaç kredisiyle ihtiyaç kredisi arasındaki fark nedir? Bunu merak mı ediyorsunuz? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.


Her ikisi de ihtiyaç kredisi olmasına rağmen ipotekli ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisinin yeterli olmadığı durumlarda bankaya bir teminat göstererek alınabilen daha uzun vadeli ve daha yüksek tutarlı bir kredi çeşidi. İpotekli ihtiyaç kredisinde evinizi ipotek ettirerek olası bir borç ödeyememe durumunda riske girmiş olsanız da bu riskin karşılığını düşük faiz oranıyla alıyorsunuz. Yani bu krediyi bankaya bir teminat vererek aldığınız için bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi faizlerini, standart ihtiyaç kredisi faizlerinden daha düşük tutuyorlar.
Detayları yazımızda incelemeye başlayalım.

İhtiyaç Kredisi Ne Zaman ve Neden Kullanılır?

İhtiyaç kredileri, bankaların klasik ürünleridir, dersek yanılmış olmayız. Tüketicilerin en fazla tercih ettikleri kredi ürünleridir. En küçük ihtiyaç için bireysel ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Bankalar, Merkez Bankası'nın yıllık faiz oranı ölçüsüne göre belirledikleri faiz oranları ile bu kredileri verirler. Kullandırırken de tüketicilerden kefil isteyebilirler. Findeks kredi notuna, iş ve gelir durumuna göre kefile ihtiyaç kalmadan da bu kredi ürünü kullandırılabilir. "Kredi çekmek için gerekli şartlar nelerdir?" isimli yazımızda kredi çekmek için gerekenleri bulabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Farkları Nelerdir?

​İpotekli ihtiyaç kredisi ya da diğer adıyla bireysel finansman kredisi, normal bir ihtiyaç kredisi ürününe nazaran biraz farklılıklar içerir. İhtiyaç kredilerinde kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı bellidir. Geliriniz, sigortalılık ve borç durumunuz bunda etkendir. Ancak daha fazla tutarda krediye ihtiyacınız varsa ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerine yönelmeniz gerekir. Daha uzun vadelerle ve daha düşük faiz oranlarıyla çekebileceğiniz bireysel finansman kredisi, evinizi ya da arabanızı ipotek ettirerek kullanabileceğiniz bir üründür. Bu ürünle ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz "İpotekli ihtiyaç kredisi nedir?" içeriğimizi mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Arasında Fark Ne?

İhtiyaç kredilerine göre bireysel finansman kredileri ya da ipotekli ihtiyaç kredileri daha düşük faiz imkanları sunarlar. Bunun yanında krediden alınan vergi miktarı daha azdır. İpotek verildiği için de ipotek ederinden daha fazla miktarda bir borçlanma şansı yakalanır. Bankadan bankaya değişen bir diğer fark ise bireysel finansman kredisi daha uzun vadeler sunabilir.

Neden İpotekli İhtiyaç Kredisi Kullanılır?

İpotekli ihtiyaç kredileri ya da diğer adıyla bireysel finansman kredileri, bazı durumlarda daha avantajlı olabiliyor. Bu durumu maddeler halinde sıralamamız uygun olacaktır.

İhtiyaç Halinde Daha fazla Kredi Limiti Gerekirse

Bireysel ihtiyaç kredileri, sizin gelirinize, not durumunuza göre şekillenerek oluşur. Bu nedenle de istediğiniz kredi tutarını alamayabilirsiniz. Bu noktada "En fazla ne kadara ihtiyaç kredisi çekilebilir?" başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Ancak ipotek göstermeniz durumunda, daha fazla kredi tutarı sağlanacaktır. Örnek göstermek gerekirse, acil nakit sıkışıklığı durumlarında araçlarını satan tüketiciler görürsünüz. Bunun yerine araçlarını ipotek gösterip alacakları kredi ile işlerini düzelterek borçlarını ödemeleri durumunda hem araçları kendilerinde kalacak hem de nakit akışı sağlayabileceklerdir. 

Tek Yerde Borçlar Birleştirilmek İstendiğinde

Birden fazla bankada krediler birikmişse ve tek bir bankada bu borçları birleştirmek isterseniz, araç ya da ev ipotek göstererek tek bir bankaya borçlanabilirsiniz. Uzun vadede daha uygun faiz oranları ile kredilerinizi kapatabilirsiniz.

Daha Düşük Faiz Ödenmek İstendiğinde

İhtiyaç kredilerine nazaran daha uygun faiz oranlarına sahip olan ipotekli krediler ile daha uzun vadede ödemeler yaparak daha az faiz ödeyebilirsiniz. Bu durumda hazırda bulunan kredinizi kapatabilir, yeni ipotekli kredinizle devam edebilirsiniz.


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler