İş Bankası Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

İş Bankası Kolay Adres, kişisel bilgilerinizi kullanarak bankanıza para almanızı ya da farklı banka hesaplarına tanımlanan Kolay Adres ile para göndermenizi sağlayan bir ortak bankacılık protokolüdür


İş Bankası Kolay Adres ve FAST ile daha basit bir bankacılık deneyimi İş Bankası müşterilerini bekliyor. Artık Kolay Adres ile IBAN adresi olmadan FAST sistemi ile de hızlı bir şekilde EFT yapabileceksiniz. İş Bankası da 12 Kasım 2020 tarihinde ilk kez Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak tarihinde yürürlüğe giren bu sistemleri alt yapısını entegre etmiş durumdadır. Makalemizin devamında “İş Bankası Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “İş Bankası Kolay Adres hangi hesaplar için tanımlanır?”, “Kolay Adres limiti ne kadardır?” gibi merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulacağız. Ancak öncesinde Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konusunu incelemenizi öneriyoruz.

FAST Sistemi Nedir?

İş Bankası Kolay Adres incelemesine başlamadan evvel Merkez Bankası’nca duyurulan ve 8 Ocak 2021’de uygulanmaya başlanan FAST sistemini yani Fonların Anında ve Sürekli Transferi konusunu birlikte inceleyelim. FAST olarak bilinen bu hızlı sistem sayesinde artık hafta sonu, akşam 17:00 sonrası, tatil günü gibi kısıtlar olmadan hızlıca EFT gönderip alabileceksiniz. 7 gün 24 saat boyunca özgürce para gönderip almanın kolaylığıyla artık günlerce bekleme derdinden kurtulabileceksiniz. Birkaç saniye içerisinde hesabınıza transferi gerçekleşen paranızı dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. FAST ile ilgili daha detaylı bir bilgi edinmek için FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

İş Bankası Kolay Adres Nedir?

İş Bankası Kolay Adres, kişisel bilgilerinizi kullanarak bankanıza para almanızı ya da farklı banka hesaplarına tanımlanan Kolay Adresler ile para göndermenizi sağlayan bir ortak bankacılık protokolüdür. Uzun IBAN adresleri yerine para göndermek ve banka hesabınıza para almak için Kolay Adres bilgilerini kullanmanız yeterli olacaktır. Kolay Adres olarak kullanılabilecek kişisel bilgiler; cep telefonu numarası, yabancı kimlik numarası, e-posta adresi ve T.C. kimlik numarasıdır. Kurumsal olarak ise vergi kimlik numarası kullanılabilir. Bankanın internet sitesinde pasaport numarası bulunmadığı için makalemize bu bilgiyi eklemediğimizi belirtelim.

İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Yapmak

İş Bankası Kolay Adres tanımlayarak akılda tutulamayan hesap numaralarına, 26 haneli IBAN adreslerine veda edebilirsiniz. Yalnızca Kolay Adres kullanarak İş Bankası’nda bulunan hesaplarınıza para transfer edilmesini sağlayabilir, siz de farklı kullanıcılara para transfer edebilirsiniz. Kolay Adres öncesinde yaşanan uzun IBAN adreslerinin yanlış girilmesinden kaynaklanan para transfer gecikmeleri bu yolla tarihe karışmış olacak. İş Bankası Kolay Adres tanımlamak için İşCEP’e giriş yapmanız, ardından da Para Aktarma bölümüne gelerek Kolay Adres seçeneğini seçmeniz sonrasında yukarıda bahsettiğimiz kişisel bilgilerinizle Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. İnternet şubesinden de yine aynı yolu izleyerek tanımlama gerçekleştirebilirsiniz. Ticari müşteriler ise İşCep Ticari uygulaması üzerinden Para Aktarma menüsünden Kolay Adres bölümünü seçerek, yine Ticari İnternet Şubesi üzerinden de aynı yolu izleyerek Kolay Adres tanımlama yapabilir.
 Günümüzde internet kullanımı çoğalsa da halen teknolojik cihazları kullanmakta sorun yaşayan insanlar olabilir. Bu yüzden de cihazlarından Kolay Adres tanımlayamayan İş Bankası müşterileri İş Bankası şubelerinden kolay adreslerinin belirlenmesini isteyebilir. Size en yakın İş Bankası şubesinin nerede olduğunu öğrenmek için İş Bankası Şubeleri, farklı bir banka şubesi arıyorsanız da Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş Bankası Kolay Adres Ne Zaman Uygulanacak?

İş Bankası Kolay Adres ve bununla beraber FAST sistemleri 8 Ocak 2021 tarihinde uygulamaya kondu. 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından ilk kez duyurulduğunda sadece 11 pilot bankanın bu sistemleri uygulayacağı söylenmiş olsa da kısa zamanda pek çok banka sistemlerine bu yeni sistemleri entegre etmeyi başardı. Bu bankalar aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altındadır.

İş Bankası Kolay Adres Ücretli Mi?

İş Bankası Kolay Adres tanımlamak için banka sizden hiçbir ücret altında bir kesinti talep etmeyecektir. Bankalararası Kart Merkezi alt yapısı kullanıldığından bu sistem tamamen ücretsizdir.

İş Bankası Kolay Adres Transfer Limit Ne Kadar?

İş Bankası Kolay Adres ile en fazla 1000 TL’ye kadar para transferi yapabilirsiniz. Kolay Adres ile entegre çalışan Fonların Anında ve Sürekli Transferi sistemi de aynı limitle çalışır. Elbette bu tutar her bir transfer için geçerlidir. Birden fazla 1000 TL gönderimi yapabilirsiniz. Her bankanın kendi transfer sınırı bulunabilir. Burada bir noktayı daha aydınlatmak gerekir, FAST sisteminin de tıpkı EFT’de olduğu gibi transfer ücret tarifesi bulunuyor. Fakat bu ücret tarifesini ortaya çıkaran banka değil Merkez Bankası’dır.

İş Bankası Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanacak?

İş Bankası’nda tanımlanacak Kolay Adres bilgileri güvenli bir şekilde Bankalararası Kart Merkezi’nin sunucularında tutulduğundan güvenlidir. İş Bankası Kolay Adres bilgilerini asla alakasız üçüncü kişilerle paylaşmaz. Yalnızca fon çekme, fon aktarma işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişi / kurumlara verilebilir.

İş Bankası Kolay Adres Kaç Hesapta Kullanılır?

Tüm bankalar dahil olmak üzere toplamda 5 tane kolay adres tanımlayabilirsiniz. Bir örnekle sizlere durumu izah etmeye çalışalım. İş Bankası’nda bulunan bir hesabınız için 5 tane Kolay Adres tanımladığınızı düşünürsek, bu 5 adresinize de para gönderenler tek bir IBAN hesabına yani sizin İş Bankası’ndaki hesabınıza para göndermiş olurlar. Bu 5 Kolay Adres’ten bir tanesini başka bir banka için tanımladığınızı düşünürsek, artık İş Bankası için o tanımlama ortadan kalkar ve diğer banka için tanımlanmış olur. Son tanımlanan Kolay Adres’in burada geçerli olacağını söyleyelim. Bu yüzden en fazla çalıştığınız bankalarda Kolay Adres tanımlamanız daha sağlıklı olacaktır.

İş Bankası Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanabilir?

İş Bankası Kolay Adres kullanımı için Vadesiz TL hesabınızın bulunması gerekir. Şimdilik vadeli hesaplar için ya da döviz hesapları için Kolay Adres tanımlama yapamazsınız. Eğer ilerleyen zamanlarda bu durumda bir değişiklik olursa bu başlık altında sizlere bilgi vereceğimizi ekleyelim.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıda Kolay Adres sistemi içinde bulunan ya da bulunması beklenen bankalar bulunuyor. Bu bankalar arasından dilediğinizi seçerek bankanın tanımlama konusundaki genel politikasını anlayabilir ve hemen Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.

Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler