İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileri? 2022

İş kurma kredisi veren bankalar hangileri? Hangi şartlarda kimlere kredi çıkıyor? KOSGEB şartları neler? Soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.
​Yeni bir girişimde bulunacakların en çok merak ettiği konuların başında iş kurmak için kredi veren bankalar hangileri, sorusu geliyor. Birçok banka krediler aracılığıyla girişimcileri ticari yaşamda desteklerken, nakit taleplerini karşılıyor. Ayrıca iş kurma kredisi veren bankalar aracılığıyla girişimcilerin sahip oldukları işi büyütmeleri de mümkündür. İçeriğinde girişimcilere özel birçok özel avantajı barındıran bu krediler sayesinde girişimcilerin etki alanlarını büyütmesi ve işine değer katması da olanaklıdır.
Bankaların yanı sıra devletin çeşitli kurumları da girişimcilere yönelik nakdi destek paketleri sunuyor. Özellikle KOSGEB, girişimcilerin en yakından takip ettiği kurumlardandır. KOSGEB aracılığıyla yeni bir fikri olan birçok girişimci, geri ödemesiz kredi talebinde bulunabiliyor. İş kurma kredisi nedir? İş kurma kredisi veren bankalar hangileri? KOSGEB nedir? KOSGEB’in olanakları neler?  İş yeri açma kredisi şartları nelerdir? gibi soruların cevaplarına yazımızın devamını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

İş Kurma Kredisi Nedir?

İş kurma kredisi, her banka tarafından farklı isimlerle sunulan ve içeriği tamamen girişimcilere özel olarak tasarlanmış kredi paketleridir. İş kurma kredisi veren bankalar tarafından sunulan bu kredi imkânın en temel avantajı düşük faiz oranına sahip olmasıdır. Düşük faiz oranının yanı sıra yeni girişimcileri desteklemeye yönelik sunulan bu krediler, ödeme kolaylığı gibi avantajlar da içerir. Uzun vadeli ödeme planlarının yanı sıra iş kurma kredileri, girişimcilere özel çözümleri de bünyesinde barındırır.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB ise küçük ve orta ölçekli girişimcileri desteklemek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren kurumdur. KOSGEB, oluşturduğu kredi paketleriyle girişimcilere faizsiz ya da geri ödemesiz nakdi destek sağlar.
 
KOSGEB tarafından girişimcilere sunulan destek paketleri arasından bazıları şunlardır;
 • Geleneksel Girişimci Destek Programı
 • İş Planı Ödüllü Destek Programı
 • İleri Girişimci Destek Programı
 • Stratejik Ürün Destek Programı
 • İşbirliği Destek Programı
 
Bu programların yanı sıra KOSGEB destek paketleri arasında farklı sektör ve girişimciler için de seçenekler vardır.

KOSGEB Desteği İçin Şartlar Nelerdir?

Girişimcilerin her bir program için karşılaması gereken şartlar ise farlılık gösterir. Buna karşın KOSGEB programlarından faydalanmak isteyen girişimcilerin bazı temel kriterleri karşılamaları beklenmektedir. Genel anlamıyla KOSGEB destek paketlerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin karşılaması gereken şartlar şu şekilde ifade edilebilir:
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeni, sektöre uygun ve desteklenebilir bir iş fikrine sahip olmak
 • Okur yazar olmak,
 • Devlet memuru olmamak,
 • Gerçekleştirilecek girişim için belli bir miktarda sermayeye sahip olmak,
 • Daha önce farklı talepler doğrultusunda KOSGEB desteğinden yararlanmamış olmak
 
Girişimciler tarafından en çok tercih edilen KOSGEB destek paketleri olan “Geleneksel Girişimci Destek Programı” ve “İleri Girişimci Destek Programı” gibi paketlerden faydalanmak için bu kriterlerin karşılanması gerekir.

İş Yeri Açma Kredisi Şartları

İş yeri açma kredisi şartları, söz konusu kredileri sunan bankaların taleplerine göre farklılık gösterir. Günümüzde birçok banka farklı türden işyeri açma kredileriyle girişimcilere destek vermektedir. Dolayısıyla bu şartlar, bankanın sunmuş olduğu kredi türüne göre de farklılık gösterebilir.
 
İş yeri açma kredisi şartları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:
 • Yeni bir girişimde bulunuyor olmak ya da var olan işi büyütmek,
 • Girişimin niteliğine göre sermayeye sahip olmak (Yüksek sermayeli girişimler için belli bir miktar sermayeye sahip olma şartı aranır.)
 • Belli meslek grupları için ustalık belgesine sahip olmak
 • Var olan işin büyütülmesi halinde ipotek gösterecek varlıklara sahip olmak
 
Gibi kriterler iş yeri açma kredisi şartları bağlamında değerlendirilebilir. Bununla birlikte her bir banka her bir kredi türü için ekstra taleplerde bulunabilir.

İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar

İş kurmak için kredi veren bankalar denildiğinde KOSGEB aracılığıyla girişimcilere nakdi destek sağlayan bankalar dikkat çekiyor. Özellikle Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası gibi kamu bankaları, birçok farklı destek paketiyle girişimcilere ayrıcalıklı kredi vadediyor. Kamu bankalarının dışında özel bankalar da girişimcileri destekleyen kredi paketleri sunmaktadır. Söz konusu kredi paketlerinden yararlanmak için girişimcilerin farklı şartları karşılaması gerekir. Kamu bankaları tarafından sunulan bazı kredi paketleri, sıfır faiz imkânı sunarken özel bankalardan talep edilen iş kurma kredilerinde belli bir oranda faiz ödemesi yapılmalıdır.

Halkbank İş Yeri Açma Kredisi

KOSGEB tarafından verilen hibe ve krediler Halkbank aracılığıyla girişimcilerle buluşur. Dolayısıyla girişimciler açısından en çok avantajı bünyesinde barındıran kredi türleri, Halkbank iş yeri açma kredisi olarak sunulan paketler içerisindedir.
 
Ayrıca Halkbank, işini büyütmek veya geliştirmek isteyen esnaflar için de birçok ayrıcalıklı kredi sunuyor. Halkbank tarafından sunulan kredi seçenekleri arasında sıfır faizli ya da düşük faizli kredi paketleri bulunuyor.
Halkbank iş yeri açma kredisi çeşitlerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:
 • KOSGEB tarafından sunulan destek paketleri
 • Ustalık belgesine sahip olanlar için sunulan kredi
 • Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösterecek girişimcilere özel kredi (Geleneksel işyeri kredileri)
 • Esnaflara özel diğer kredi çeşitleri
Sermaye sorunu olan girişimciler Halkbank tarafından talep edilen şartları karşılaması halinde tüm bu kredi türlerinden yararlanabiliyor.

Ziraat Bankası İş Kurma Kredisi

Ziraat Bankası iş kurma kredisi, yatırımcılara iki farklı alternatif vadediyor. İş kurmak için kredi veren bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, güncellenen kredi imkanlarıyla girişimcilerin bireysel ve kurumsal taleplerini iki farklı kredi türüyle karşılıyor.
 
Ziraat Bankası iş kurma kredileri;
 • Ziraat Bankası Bireysel İş Kurma Kredisi
 • Ziraat Bankası Ticari İş Kurma Kredisi
 
Şeklindedir. Her iki kredi 120 aya kadar vade olanağı vadediyor olmasının yanı sıra yatırım amaçlı yapılan girişimler için kullanıma uygundur. Girişimin toplam maliyetinin %75’ine kadar kredi çekilebilir.  

QNB Finansbank İş Yeri Açma Kredisi

İş kurmak için kredi veren bankalar 2022 arasında yer alan QNB Finansbank, birden fazla kredi alternatifiyle girişimcilere seçenekler sunuyor. Girişimcilerin yanı sıra QNB Finansbank’tan KOBİ’lerin de kredi talebinde bulunması mümkün.
 
QNB Finansbank iş yeri açma kredisi türleri şu şekildedir:
 • KGF Kredisi
 • KOBİ’lere Özel İhtiyaç Kredisi
 • KOBİ İnternet Kredisi
 • İpotekli Teminatlı Taksitli Ticari Kredi
 
QNB Finansbank’tan kredi talebinde bulunmak isteyen girişimcileri, bankanın mobil uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden talepte bulunabiliyor. Ayrıca Finansbank, 120 aya kadar vade ve düşük faiz avantajı vadediyor.

Vakıfbank İş Yeri Kredisi

Vakıfbank işyeri kredisi ile girişimcilerin finansman sorunun çözmesi mümkündür. Bireysel olarak iş yeri kredisi talebinde bulunanlar büro veya dükkân satın almak isteyenler ya da gayrimenkul yatırımı planlayanlar bu kredilerden yararlanabilir. Vakıfbank düzenli aralıklarla iş yeri kredilerini yenileyerek farklı imkanları girişimcilerle buluşturuyor.
 
Vakıfbank bireysel iş yeri kredisinden yararlanmak isteyen girişimcilerin bazı şartları karşılaması gerekiyor. Söz konusu şartlar;
 • Kredi notunun iyi seviyede olması,
 • Ödeme geçmişinde bir sorun olmaması ve düzenli ödeme yapmak,
 • Ticari paket ve hayat sigortalarını yaptırmak
 
Bu şartların karşılanması halinde sermayenin %75’ine kadar Vakıfbank’tan kredi talebinde bulunmak olanaklıdır.

Akbank İş Yeri Açma Kredisi

İş kurmak için kredi veren bankalar 2022 listesinde Akbank’ta bulunuyor. Akbank tarafından sunulan iş kurma kredileri aşağıdaki gibidir:
 • Taksitli Kredi
 • Ticari Kredi
 • İşim İçin Finansman Kredisi
 • Dış Ticaret Kredisi
 • Gayri Nakdi Kredi
 
Akbank söz konusu kredi paketleriyle girişimcilere ve esnaflara 200.000 TL’ye kadar kredi çekebilme olanağı sunuyor.

ING KOBİ Kredisi

İŞ kurma kredisi veren bankalar denildiğinde akla ilk gelen bankalardan olan ING, özellikle KOBİ’lere özel kredi seçenekleriyle dikkat çekiyor. Diğer bankalardan farklı olarak banka müşterisi olma şartı aramayan ING, 100.000 TL’ye, 36 ay vadeye kadar kredi imkânı sunuyor. Bankanın ING KOBİ Hızlı Kredi paketinden yararlanmak isteyen girişimcilerin karşılaması gereken en temel şart ise vergi levhasına sahip olmaktır. Girişimcilerin söz konusu krediye başvurmak için bankanın dijital bankacılık uygulamalarını kullanması mümkündür.
 

Kategori:

Diğer Makaleler