İşe Yeni Başlayan Biri Kredi Çekebilir mi? 2022

"İşe yeni başlayan birine kredi çıkar mı? Kredi kullanmak için en az ne kadarlık bir sigorta süresinin olması gerekir?" sorularına yanıt arıyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz.
​İş yaşamına yeni giriş yapanlar ya da ilk kez iş deneyimi yaşayacak olanların en çok merak ettiği konulardan biri işe yeni başlayan biri kredi çekebilir mi, sorusudur. Bankalar kredi tahsisinde bulunurken birden fazla kritere göre değerlendirme yapar. Bankalar söz konusu değerlendirmeyi yaparken ilk olarak kişinin sigortalılık süresine ve gelir düzeyine bakar. Ancak sigortalı olmadığı halde kredi çekmek isteyenler için de bankaların sunduğu çeşitli fırsatlar ya da kredi talebini karşılayabilecek farklı yöntemler vardır.
 Dolayısıyla işe yeni başlayan biri kredi çekebilir mi, sorusuna bazı şartların karşılanması halinde olumlu yanıt vermek mümkündür. Yazımızda “Kredi çekmek için ne kadar süre sigorta gerekir? Yeni işe başlayanların nasıl kredi çeker?” Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

İşe Yeni Başladım Nasıl Kredi Çekebilirim?

İşe yeni başladım nasıl kredi çekebilirim, diye merak ediyorsanız bankaların kredi verirken aradığı temel kriterler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Kredi talebinde bulunurken sigortalılık süresinin yüksek olması ve aktif olarak iş yaşamında yer alıyor olmak önemli bir avantajdır. Bankalar kredi verirken vatandaşlardan; maaş bordrosu ve sigortalılığın kanıtlandığı belgeler talep eder. İş yaşamına yeni dahil olanların farklı kriterleri karşılayarak kredi talebinde bulunması mümkündür. İş değiştirme sürecinde olanlar ise süreç farklılık içerir.

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder?

Bankaların kredi verirken dikkat ettiği kriterlerden biri de kişinin toplam sigortalılık süresidir. Dolayısıyla iş değiştirme sürecinde olanların aktif olarak içerisinde bulundukları işe yeni başlamaları kredi talebini önemli ölçüde etkilemeyecektir. İşe yeni başlayanların kredi taleplerinin olumlu sonuçlanmasında birden fazla etken vardır. Burada en önemli nokta gelir olarak gösterilebilecek bir varlığa sahip olmaktır. Gayrimenkul ya da menkul varlıkları bankaya teminat olarak gösterilebilir.

Kaç Aylık Sigortası Olanlara Kredi Çıkar?

Kaç aylık sigortası olanlara kredi çıkar, sorusuna farklı perspektiflerden farklı cevaplar verilebilir. Bu farklılığın en temel sebebi bankaların farklı stratejiler izlemesi ve kriterlerinin dar farklılık içermesidir. Ayrıca söz konusu durum, büyük oranda banka şubesinin yöneticilerinin tutumuna göre de farklı sonuçlar vadeder. Sigortalılık süresinin artması, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasında oldukça önemli bir etkendir. Bu durumda 4 aylık bir sigortalıya göre 6 aydır aktif olarak çalışma yaşantısında olan birisi çok daha avantajlı bir konumdadır.
 
Bankalara göre farklılık gösteriyor olmakla birlikte birçok banka, kredi talebine olumlu sonuç verirken kişinin en az 4 aylık sigortalı olmasını gözetir. Hatta bu süre, bazı bankalarda 6 aya kadar çıkabilir. Buna karşın 1, 2 ya da 3 aydır sigortalı olanların da bazı bankalar aracılığıyla kredi talebinde bulunması mümkündür. Kredi hesaplama işlemleri için çevrimiçi aracımızı kullanabilirsiniz.

1 Aylık Sigortam Var Kredi Çekebilir miyim?

1 aylık sigortam var kredi çekebilir miyim, diye merak edenlere kredi talebinin olumsuz sonuçlanacağını söylemek mümkündür. Buna karşın bankalarla görüşmek ve kredi notu yüksek birini kefil olarak göstermek söz konusu kredi talebinin olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir.

İşe Yeni Başlayan Biri Kredi Çekebilir mi?

İşe yeni başlayan biri kredi çekebilir mi, sorusuna yanıt vermek gerekirse; 2 ya da 3 aylık sigortalı olanların kredi çekmesi son derece mümkündür. Kredi talebinin olumlu karşılanabilmesi içinse bankalar vatandaşlardan çeşitli şartları karşılamasını bekler.
 
Bu şartları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:
 • Kamuya ya da bankalara borcun bulunmaması,
 • Kredi notunun yüksek olması,
 • Bankalara olan borçların düzenli olarak ödenmesi,
 • Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması,
 • En az 2 ya da 3 aylık sigortalı olunması,
 • Sahip olunan varlıklar
Yukarıdaki kriterlerin karşılanması, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasında önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu noktada önemli unsur, kişinin sahip olduğu kredi notudur.

Kredi Notunun Yüksek Olması Önemli Midir?

Bankalar ihtiyaç kredisi, bireysel kredi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi kredi türlerinde nakit desteği sağlarken öncelikli olarak vatandaşların kredi notunu değerlendirir. Kredi notunun yüksek olması, kredinin olumlu sonuçlanma olasılığını artırır.

3 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

3 ay sigortalıya kredi veren bankalar arasında farklı seçenekler bulunur. Pek tabi 3 aylık sigortalı birinin kredi talebinin olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notunun yüksek olması şartının sağlanması gerekir.
 
3 ay sigortalıya kredi veren bankalar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • DenizBank
 • VakıfBank
 • Yapı Kredi
 • Akbank
 • Halkbank
 
Krediler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Krediler sayfamızda yer alan bilgi merkezini inceleyebilir ve talep ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kategori:

Diğer Makaleler