İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik sigortası hakkında bilmedikleriniz.


İşsizlik kuşkusuz çalışma hayatı olan herkes için mevcut bir risktir. Uzun bir süre işsiz kalmak maddi açıdan da oldukça yıpratıcı bir hal alabiliyor. Çünkü çoğu zaman işsizliğe ödenmeyen borçlar da eşlik ediyor. Ortaya çıkan tablo depresyon gibi ağır bunalımlar hatta intiharlarla dahi sonuçlanabiliyor. Oysa işsizlik sigortası ile işsizliğe karşı da kişilerin kendilerini teminat altına almaları mümkün!
Hem kendilerini hem de ailelerini maddi sıkıntılara karşı güvence altına alarak, geleceğe çok daha güvenli bakmaları mümkün olabilir. Çünkü işsizlik sigortası işsiz kalmanız, bir süre çalışmamanız gibi durumlarda en azından maddi sıkıntı yaşamanızı önleyebiliyor. Böyle bir risk gerçekleştiğinde sigorta poliçesi hemen devreye giriyor ve daha önceden belirlenen oranda bir ödeme almanızı sağlıyor.

İşsizlik Sigortası Şartları Değişebilir!

Bu sigortayı yaptırmaya karar verenlerin önce mutlaka kısa bir araştırma yapması gerekir. Çünkü işsizlik sigortası diğer sigorta çeşitlerinden farklı olarak şartları değişebilen bir sigortadır. Özellikle sigortanın genel ve özel şartlarının çok iyi öğrenilmesi, ileride doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir.
Örneğin özel sektör çalışanları sigortanın işsizlik teminatından faydalanabiliyor. Ancak serbest meslek sahipleri için durum biraz daha farklı. Serbest meslek sahipleri hastanede kalma teminatlarından istifade edebiliyor. Ayrıca herkes için geçerli olan şartlar da mevcut. Örneğin işinden istifa edenler bu teminatlardan faydalanamıyor. Bunun için isteğiniz dışında işten ayrılmanız gerekir.

İşsizlik Sigortası Teminat Kapsamı Dışında Olanlar

  • İstifa etme
  • Emekli olma
  • Çalışmaya ara verilmesi nedeniyle işsiz kalma
  • Çalışanın kendi hatası ya da suçu nedeniyle işten çıkarılması
  • Geçici sakatlık veya hastanede yatarak tedavi görme
  • Türkiye ve KKTC dışında istihdam ilişkisinden kaynaklanan işsizlik
  • Sigorta sözleşmesi başlamadan önce işsiz kalma
Yukarıdaki durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, işsizlik sigortasının size sağladığı teminatlardan faydalanmanız mümkün olmayacaktır. 
Kategori:

Diğer Makaleler