İşsizlik Sigortası Nedir?

Yasalara uygun şekilde çalışan sigortalı işçilerin istekleri dışında sözleşmesinin fesh edilmesi sonrası belirli bir süre devletten maaş alınabilmesini sağlayan sistemdir.
İşsizlik sigortası; yasalara uygun bir iş yerinde, yasalara uygun biçimde çalışan sigortalı işçi, kendi isteği dışında kusuru ve kastı olmadan iş sözleşmesinin fesih edilerek, işsiz kalması durumunda, sigortalılık geçmişine bağlı olarak belli süre devletten maaş alabilmesini sağlayan sistemdir.
İşsizlik Sigortası, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile belirlenmiş şartlara göre uygulanır. En basit ifadeyle klasik sigortacılık sistemini içeren, aynı teknikle hareket eden bir sistemdir. İşçi, çalışırken bu fona para yatırır. Fonda biriken para da işsiz kalınması durumunda maaş olarak geri döner.

Elbette her işsiz kalan bu sigorta sisteminden faydalanamaz. Bunun için iş akdinin işveren tarafından fesih edilmesi, bu fesih işleminde de işçinin her hangi bir kusuru, kastı olmaması gerekir.

Kim Ne kadar Süre Maaş Alır?

Öncelikle işsizlik sigortasından faydalanmak için, işsiz kalmadan önce 120 gün süreyle kesintisiz bir şekilde sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Kişinin kaç yıllık sigortası olursa olsun, işsiz kaldığı günün öncesinde geriye doğru kesintisiz 120 günlük (4 ay) priminin ödenmiş olması şartı vardır.

Bu şartı tutan, sigortalı çalışan, işveren tarafından işten çıkarıldığı günden itibaren, 30 gün içerisinde bulunduğu yerdeki İşkur Müdürlüğü'ne başvurmalıdır. 30 gün sonrasında yapılacak başvuruda, 30 günü geçen her gün kişinin maaş alacağı süreden düşer.

Tüm bu şartlara sahip olan işsiz, o güne kadar arada kesintiler de olsa toplam sigortalılık süresine göre maaş alır. İşsiz kaldığı güne kadar toplam;

600 gün sigortalılık süresi bulunanlar 180 gün,
900 gün sigortalılık süresi bulunanlar 240 gün
1080 gün sigortalılık süresi bulunanlar 300 gün
süre ile İşkur'dan maaş alır.

İşsizlik Sigortası Kapsamında Ne Kadar Maaş Alınır?

İşsizlik maaşı alamaya hak kazanan işsizlerin alacakları maaş, çalışırken aldıkları maaşa göre belirlenmektedir. Buna göre son 4 ayda alınan ve sigorta primine esas olan maaş esas alınır. Yani, işçinin aldığı maaş değil, SGK'ya bildirilen maaşı önemlidir. Maalesef ülkemizde işyerleri işçisine fazla maaş verse de vergi kaçırmak adına, işçisinin maaşını asgari ücret olarak resmiyette göstermektedir. Bu durumda işçinin maaşı asgari ücret olarak hesaplanır.

Son 4 ayda asgari ücret üzerinden sigorta primi yatırılan işçi, işsizlik sigortası kapsamında 2014 yılı için 425 lira 15 kuruş maaş almıştır. Örneğin son 4 ayda 3 bin lira üzerinden sigorta pirimi yatan bir işçi, işsiz kaldığında işsizlik maaşı olarak 2014 yılı için, 850 lira 30 kuruş maaş almıştır.

İşsizlik Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

İşsizlik Sigortası sisteminden faydalanarak maaş alan işsiz, sigortalılık süresine göre belirlenen maaş alma süresi sona erdiğinde, işsizlik maaşı kesilir. İşsiz, bu süre dolmadan yenir bir iş bulursa, yine maaşın ödenmesi durdurulur.

Kategori:

Diğer Makaleler