İşsizlik Sigortası Nedir? Kim Ne Kadar Süre İle İşsizlik Maaşı Alır?

Yasalara uygun şekilde çalışan sigortalı işçilerin istekleri dışında sözleşmesinin fesh edilmesi sonrası belirli bir süre devletten maaş alınabilmesini sağlayan sistemdir.


İşsizlik sigortası; yasalara uygun bir iş yerinde, yasalara uygun biçimde çalışan sigortalı işçi, kendi isteği dışında kusuru ve kastı olmadan iş sözleşmesinin fesih edilerek, işsiz kalması durumunda, sigortalılık geçmişine bağlı olarak belli süre devletten maaş alabilmesini sağlayan sistemdir.
Bu yazımızda işsizlik maaşı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları paylaşıyor olacağız.

İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Maaşı Neleri Kapsar?

İşsizlik Sigortası, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile belirlenmiş şartlara göre uygulanır. En basit ifadeyle klasik sigortacılık sistemini içeren, aynı teknikle hareket eden bir sistemdir. İşçi, çalışırken bu fona para yatırır. Fonda biriken para da işsiz kalınması durumunda maaş olarak geri döner.

Elbette her işsiz kalan bu sigorta sisteminden faydalanamaz. Bunun için iş akdinin işveren tarafından fesih edilmesi, bu fesih işleminde de işçinin her hangi bir kusuru, kastı olmaması gerekir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

İşsizlik sigortasının işlemesi için yani işsizlik maaşı alabilmek için en önemli öncelik kendi iradeniz dışında işten çıkarılmanız gerekir. Bu durumda istifa eden çalışanların işsizlik maaşı alması durumu söz konusu olmamaktadır. Bunun dışında aşağıdaki listede kalan detayları sıralayalım.

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki 4 ay (120 gün) boyunca prim ödeyerek çalışmış olmak,
Son 3 yıllık çalışma süresinde en az 600 gün işsizlik primi ödemiş olmak,
İş akdinin feshinin ardından 30 gün içinde İŞ-KUR'a bizzat ya da online ortamdan başvuruda bulunmak.

Kim Ne kadar Süre İşsizlik Maaşı Alır?

Öncelikle işsizlik sigortasından faydalanmak için, işsiz kalmadan önce 120 gün süreyle kesintisiz bir şekilde sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Kişinin kaç yıllık sigortası olursa olsun, işsiz kaldığı günün öncesinde geriye doğru kesintisiz 120 günlük (4 ay) priminin ödenmiş olması şartı vardır.

İşsizlik Maaşına Başvuru İçin Ne Kadar Süre Olması Gerekir?

Bu şartı tutan, sigortalı çalışan, işveren tarafından işten çıkarıldığı günden itibaren, 30 gün içerisinde bulunduğu yerdeki İşkur Müdürlüğü'ne başvurmalıdır. 30 gün sonrasında yapılacak başvuruda, 30 günü geçen her gün kişinin maaş alacağı süreden düşer.

İşsizlik Maaşı Kaç Gün Alınır?

Tüm bu şartlara sahip olan işsiz, o güne kadar arada kesintiler de olsa toplam sigortalılık süresine göre maaş alır. İşsiz kaldığı güne kadar toplam;

600 gün sigortalılık süresi bulunanlar 180 gün,
900 gün sigortalılık süresi bulunanlar 240 gün
1080 gün sigortalılık süresi bulunanlar 300 gün
süre ile İşkur'dan maaş alır.

İşsizlik Sigortası Kapsamında Ne Kadar Maaş Alınır?

İşsizlik maaşı alamaya hak kazanan işsizlerin alacakları maaş, çalışırken aldıkları maaşa göre belirlenmektedir. Buna göre son 4 ayda alınan ve sigorta primine esas olan maaş esas alınır. Yani, işçinin aldığı maaş değil, SGK'ya bildirilen maaşı önemlidir. Maalesef ülkemizde işyerleri işçisine fazla maaş verse de vergi kaçırmak adına, işçisinin maaşını asgari ücret olarak resmiyette göstermektedir. Bu durumda işçinin maaşı asgari ücret olarak hesaplanır.

Son 4 ayda asgari ücret üzerinden sigorta primi yatırılan işçi, işsizlik sigortası kapsamında 2014 yılı için 425 lira 15 kuruş maaş almıştır. Örneğin son 4 ayda 3 bin lira üzerinden sigorta pirimi yatan bir işçi, işsiz kaldığında işsizlik maaşı olarak 2014 yılı için, 850 lira 30 kuruş maaş almıştır.

İşsizlik Sigortası Çalışana Ne Kazandırır?

İşsizlik sigortası yalnızca maddi bir kazanım değildir. Bunun yanında İŞ-KUR tarafından işsiz kişiye iş bulma hizmeti, genel sağlık sigortası primi ödemesi, meslek edindirme kursu gibi hizmetler de verilecektir.

İşsizlik Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

İşsizlik Sigortası sisteminden faydalanarak maaş alan işsiz, sigortalılık süresine göre belirlenen maaş alma süresi sona erdiğinde, işsizlik maaşı kesilir. İşsiz, bu süre dolmadan yenir bir iş bulursa, yine maaşın ödenmesi durdurulur.
Kategori:

Diğer Makaleler