İyi Bir Banka Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Banka seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.


Para işlemlerini yürütmek için genelde herkes iyi bir banka ile çalışmak ister. İyi bir banka da sunduğu hizmetlerle belirlenmektedir. Müşteri olarak hangi banka ihtiyacımızı daha çok karşılıyor ise bize en uygun banka o olacaktır. Kullanıcıların talep ve ihtiyaçlarına dikkat ederek bir seçim yapması oldukça önemlidir. Kendimize uygun, en iyi bankayı seçerken ise bazı faktörlere dikkat etmemiz gerekir. Bu faktörler şu şekildedir:
 1. ATM Ağı ve Sayısı
2. Faiz ve Teklifler
3. Mobil Uygulama Kalitesi
4. Müşteri İlişkileri
5. Kesinti ve Ücretler

1. ATM Ağı ve Sayısı

Bankanıza her durumda erişebiliyor olmanız gerekebilir. ATM ağı ne kadar geniş ve sayısı bir o kadar fazlaysa sizler için bu bir avantajdır. Evinize yakın şubesi olmasının yanı sıra acil bir durumla karşılaştığınızda işlem yapabilmeniz adına her lokasyonda ATM bulunduran bir bankayla çalışmak daha iyi olacaktır. 

2. Faiz ve Teklifler

Her bankanın kendisine ait faiz oranları ve teklifleri bulunmaktadır. Kendiniz için en iyi bankayı seçmek isterken öncelikle faiz oranına dikkat etmelisiniz. Kredi kartı veya kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi doğrudan faiz oranında etkileneceğinden yüksek faiz oranlarına sahip bir bankayla çalışmak sizin için iyi olmayacaktır.

3. Mobil Uygulama Kalitesi

Günümüzde hayatımızın her yerinde olan mobil hizmetler bankacılıkta da oldukça önemlidir. Kullanılan bankanın mobil uygulama kalitesi ve mobil uygulama üzerinden sunduğu hizmetler banka seçiminde oldukça önem arz etmektedir. Evinizde, iş yerinizde, okulda konum fark etmeksizin rahatça kullanabileceğiniz mobil uygulama kalitesine sahip bankaları tercih etmelisiniz.

4. Müşteri İlişkileri

Bankalar müşteri ilişkilerini iyi yönetebildiği sürece müşteri memnuniyeti de aynı oranda artacaktır. Birebir sizinle ilgilenecek bir banka personelinin olması işlemlerinizi yönetirken büyük kolaylık sağlayacaktır. Müşteri ilişkilerini önemseyen bir banka, isteklerinizi daha iyi dinleyeceğinden size en uygun teklifleri sunacaktır.

5. Kesinti ve Ücretler

Bankacılıkta farkında olmadan birçok kesinti ve ücret ödemesi yapıyoruz. Bu kesinti ve ücretler; hesap kapama ücreti, havale ve EFT ücreti, erken para çekme ücreti, harç ve benzeri diyebiliriz. Bankaların uyguladıkları kesinti ve ücretlerde bankadan bankaya değişmektedir. Sık seyahat eden bir kişi iseniz bankaların yurtdışı ATM kullanım ücretlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Tercih Edebileceğiniz En İyi Bankalar Nelerdir?

İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak faktörleri inceledikten sonra geriye doğru bankayı tercih etmek kalacaktır.  ATM Ağı ve Sayısı, faiz ve teklifler, mobil uygulama kalitesi, müşteri ilişkileri, kesinti ve ücretler gibi hizmetleri incelediğimizde tercih edebileceğiniz bazı en iyi bankalar
  • İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Ziraat Bankası
  • YapıKredi Bankası
  • Halkbank

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler