Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanılabilir?

Bankaların uyguladığı kredi yaş sınırlaması ve detayları ile ilgili bilgiler bu yazımızda yer alıyor.


Bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman pek çok farklı ayrıntı kredi talep ettiğiniz banka tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi ise kredi çekme yaşı sınırlamasıdır. 18 yaşını doldurmamış olan kişiler bankalardan kredi alamazlar. Kredi çekmenin üst yaş sınırı ise her bankaya göre değişik olabilmektedir. Bu yaş sınırları genel olarak 60 ile 65 yaş arasında ve 65 ile 75 yaş arasında değişmektedir.
Kredi alacağınız zaman kredi risk analizi yapan bankalar, kredi risk analizlerini yaparken yine kredi notunuza ve kredi notu ortalamanıza bakarlar. Burada yaş unsurunun da büyük bir etkisi bulunmaktadır. Yaşı ufak olan kişilerin kredi kullanmaları bankalar tarafından risk olarak görülürken, yaşı büyük olan kişilerin ise kredi kullanmaları daha az riskli olarak görülmektedir.

Genel olarak 60 ile 70 yaş aralığına kadar kredi veren bankalar için yaştan ziyade önemli olan nokta kredi risk oranlarının tespit edilmesidir. Ayrıca ölüm oranlarının ilerleyen yaşlarda artıyor olması da bankaların risk olarak nitelendirdiği bir noktadır.

PTT’den Kredi Almak için Yaş Sınırı Kaç?

65 yaş üzerindeki kişilere kredi imkanı sunmakta olan bankalar arasında Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası gibi ülkemizde popüler olan bankalar bulunmaktadır. 65 yaş üzeri ve emekli olanlara kolay bir şekilde kredi vermekte olan bu bankalara başvurunuzu yaptıktan sonra kredinizi kısa süre içerisinde alabilirsiniz.

Başvuru yapabilmek için bankaların sizlerden istediği belgeleri hazırlamak ve şubeye başvurmanız gerekebilir. Ancak bazı bankaların internet bankacılığı hizmetleri arasında da kredi başvurusu imkanları yer alabilmektedir. Bu sebeple kredi başvurusu yapmadan önce anlaşma yapacağınız bankanın internet sitesini ziyaret ederek online başvuru imkanı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Emekli maaşınızı PTT’lerden alıyorsanız kredi almak için farklı bir bankaya da gitmenize gerek kalmayabilir. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz zaman kredi ödemeleriniz emekli maaşınızdan kesilmeye başlar. Böylelikle PTT sayesinde 80 yaşına kadar kredi alabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Kredi başvurunuzu yapabilmek için PTT şubelerine gitmeniz yeterli olacaktır. PTT kredi vadeleri ise 36 aya kadar seçilebilmektedir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler