Kar Payı ile Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Kar payı ve faiz arasındaki farklılıkları öğrenerek yatırımlarınızı daha sağlıklı bir şekilde kendinize uygun olarak yapabilirsiniz.


Bankalar ile finansal bir ilişki içerisine girmiş olan herkes kar payı ve faiz gibi terimleri sık sık duymaya başlamıştır. Bu tür konuların özellikle kredi kartı ve kredi kullanımı öncesinde detaylı bir şekilde araştırılması bankalar ile aranızda yapılacak olan finansal işlemlerin daha uygun maliyetlerde olabilmesi açısından önemlidir.
Kar payları ile faizler aslında birbirlerine yakın kavramlar olmalarına rağmen aralarında ciddi farklılıklar olan kavramlardır. Faiz kavramı özellikle muhafazakar kesim tarafından da kabul edilmeyen bir sistemdir. Haksız kazanç olduğu düşünülen faiz oranları ile kar payı arasındaki diğer teknik detaylara gelin birlikte göz atalım.

Faiz kavramı, yatırılmış olan paraların belirli bir vade süreci sonrasında yüzdeler ile kar vermesi işlemidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yatırımcıların vade sonrasında ne kadar kar edeceğini yatırım yapmadan önce öğrenmiş olmasıdır. Fakat kar paylarında ise ne kadar kar veya zarar edileceği tam olarak bilinememektedir.

Katılım bankası olarak adlandırılan bankalarda kar ve zararlar ortak mantık temelleri üzerine oturtulmuştur. Kar payları bankaların yatırımcılardan aldıkları paraları farklı sektörlerdeki iş kollarında değerlendirmeleri ile ortaya çıkartılır. Bu paralar bir havuzda toplandıktan sonra yatırımların büyüklüğüne göre farklı iş kollarında yatırımcılara dağıtılabilmektedir.

Risk Almak İstemeyen Yatırımcı Hangisini Seçmeli?

Kar edebileceğiniz kadar aynı oranda zarar da edebileceğiniz kar payı sisteminde hiçbir zaman tam olarak ne kadar kazanacağınızı asla önceden bilemezsiniz. Faiz sisteminde ise alacağınız faiz miktarı yatırımınızı yapmadan önce size net bir şekilde bildirilmiştir. Yatırım yapacağınız mevcut paranız ile doğru orantılı olarak kazanabileceğiniz miktar her zaman bellidir.

Faiz sisteminde ekonomi büyük bir çöküş yaşasa da, büyük bir zirve noktasına ulaşsa da alacağınız tüm kar payları her zaman sabit olacaktır. Faizler istenmeyen ve toplanan fonları farklı iş kollarında değerlendirmekte olan bankalar veya firmalar tarafından yatırımcıların risksiz bir şekilde yapabilmesini sağlarlar.
Kazanma veya kaybetme gibi durumlarda hiçbir zaman tam olarak güvende olmayacağınız kar payı sistemine giriş yapmak istiyorsanız bu konularda mutlaka bir uzmana danışmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Sürekli kazanç istiyorsanız ve risk almaktan hoşlanmıyorsanız kar payı sisteminden tamamen uzak durmayı ve faiz sistemine geçiş yapmayı da deneyebilirsiniz. Faiz sistemi ile paranız tüm şartlar altında devamlı olarak risksiz bir şekilde değer kazanmaya başlar. Fakat daha büyük kazançlar elde edebilmek istiyorsanız ufak bir risk alarak kar payı sistemine de geçiş yapabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler