Kara Listede Miyim? Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kredi kara listesinde misiniz? Listedeyseniz nasıl çıkabileceğinize dair öneriler.


Bankalara olan borçların vaktinde ödenmemesi gibi durumlarda Merkez Bankası tarafından hazırlanan kara listeye isminizin alınması kısa sürede gerçekleşir. Ancak çoğu zamanda borçların ödenmesi halinde isminizin listeden çıkarılması vakit alabilir. Bu nedenle çok sayıda kişi kara listede miyim sorusunun yanıtını arar. Çünkü kara listede isminizin bulunması durumunda bankalara yapacağınız kredi talepleri gibi başvurular reddedilecektir.

Kara Listedeki Kayıtlar Ne Zaman Silinir?

Sizlere önerimiz kara listeden nasıl çıkabilirim sorusunun yanıtını aramaya başlamadan önce isminizin bu listede olup olmadığını öğrenmeniz olacak. Aynı zamanda kara listeden nasıl silinirim sorusunun yanıtı da aranmaya başlanabilir. Fakat bilinmesi gereken önemli bir husus mevcut kara listede yer alan bilgiler asla tamamen silinmez. Yani verilerin silinmesi söz konusu değildir. İsminizin listeden çıkarılması durumunda dahi hangi tarihlerde kara listede bulunduğunuza dair veriler kalacaktır.

Borcumu Ödemedim, Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeden nasıl çıkılır şeklinde araştırma yaparken borcunuzun olup olmadığını araştırmanızda fayda olacaktır. Listeden isminizin çıkarılması için tek yapmanız gereken borcunuzu bir an önce ödemek olacak. Bunun dışında halen bankalara borçlu durumdayken isminizin kara listeden çıkarılması mümkün olmaz.
Kara listede zaman aşımı kavramı oldukça uzundur. Dolayısıyla kara listeden nasıl kurtulunur şeklindeki sorunun yanıtı da “borcu ödeyerek” olacaktır.

Kara Listede Ne Kadar Kalacağım?

Ödeme gecikmelerinde kayıtlar 12 ay tutulur. Yani gecikmeli ödeme yapıyorsanız isminiz 1 yıl kara listede kalacaktır. Takibe alınmış olan ve ardından ödemesi gerçekleştirilmiş olan bir takip statüsünde iseniz kara listeden nasıl kurtulurum sorusunu 5 yıl sormayın. Çünkü isminiz 5 yıl listede kalacaktır. Geri ödemesi yapılmamış olan borç sahipleri ise 10 yıl boyunca kara listede kalır.

Diğer Makaleler