Karaborsa İle Coin Madenciliği

Karaborsa ile kripto para madenciliği yapmak, zararlı yazılımların tarayıcılara ya da pc aksamlarına sızmasıyla ve illegal yollarla ülkeye madencilik için araçlar sokulması yöntemiyle yapılmaktadır.
Karaborsa ile coin madenciliği, zararlı yazılımlarla madencilik yapmak ya da yasadışı yollarla madencilikte kullanılan cihazları ülkeye getirmek ve madencilik faaliyetlerini bu cihazlarla yapmaktır. Bu konuda birçok kişi, hatalı bilgiler nedeniyle kripto madenciliğinin yasal olmadığı yanılgısına kapılmaktadır. Fakat kripto madenciliği yasadışı değildir. Burada önemli olan husus madencilik için kullanılan cihazların yasadışı yollarla ülkeye getirilmesi ya da zararlı yazılımların madencilik için kullanılmasıdır. Karaborsa ile coin madenciliği, dünyada karaborsa dahilinde değerlendirilen bir konudur.

Yasadışı Coin Madenciliği Nedir?

Yasadışı coin madenciliği, tüm dünyayı etkisi altına alan kripto paraların yasal olmayan yollarla üretilmesidir. Kripto para üretimi, kripto madenciliği olarak adlandırılır. Türkiye’de kripto üretimi yasaldır fakat yasadışı yollarla kripto üretimi gerçekleştiren kişiler çeşitli cezalarla cezalandırılır. Karaborsa ile piyasaya sürülen sahte paralar kapsamında değerlendirilen yasadışı kripto madenciliği, sanal paraların yasal çerçeve dışında üretilmesi olarak tanımlanabilir.
 Kripto madenciliğinin yasadışı yollarla üretilmesinde önemli etkenlerden en önemlisi zararlı yazılımların kullanılmasıdır. Binary tabanlı yazılımların yanı sıra tarayıcı tabanlı yazılımların kullanıldığı da görülmektedir. Bu iki yöntemde kripto para madenciliği açısından bakıldığında yasal değildir.
 
Zararlı yazılımlara ek olarak madencilik için gerekli donanımın yurt dışından illegal şekilde ülkeye getirilmesi de karaborsacılık faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilir. Bu yollar kripto para üretimine dair yurt dışından bir örnek vermek olanaklıdır. 2021 yılında, İspanya’nın Madrid şehrinde yasadışı yollarla kripto para üretimi ortaya çıkarılmıştır. Üretimin gerçekleştiği evde elektrik faturanın normalden fazla gelmesi ile tespit edilen durum, 100’den fazla cihaza el koyulmasıyla sonuçlanmıştır. Bu faaliyeti yasadışı coin madenciliği çerçevesinde değerlendirmek olanaklıdır.

Yasadışı Yollarla Coin Üretimi

Karaborsa ile coin madenciliği kapsamında kişiler zararlı yazılımlar kullanabildikleri gibi madencilik faaliyetinde kullandıkları cihazları yasal sınırların dışında temin etmiş olabilir. Her ikisi de bir suç teşkil eder. Son zamanlarda sıklıkla kolluk kuvvetleri tarafından yasadışı coin madencilik faaliyetlerine karşı baskınlar düzenlenmektedir. Tekrar belirtmek gerekir ki kripto para madenciliği değil, madenciliğin yasadışı bir şekilde yapılması bir suçtur.
 
Karaborsaya Dahil Olacakların Alacakları Cezalar, İdari Yaptırımlar yazımızda, karaborsa faaliyetlerine yönelik cezai yaptırımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zararlı Yazılımlar

Karaborsa dahilinde değerlendirilebilen kripto madenciliğinde zararlı yazılımların büyük bir payı bulunmaktadır. Bu yazılımları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

Binary Tabanlı Yazılımlar
Kripto para üretimi için zararlı uygulamalar cihaza indirilir ve yasadışı yollarla kripto para üretimi gerçekleştirilir.

Tarayıcı Tabanlı Yazılımlar
Zararlı JavaScript kodları olarak bilinen tarayıcı tabanlı yazılımlar, bir web sitesine ya da o sayfanın bazı bölümlerine gömülmekte ve sitenin ziyaret edilmesi durumunda kripto para üretimini sağlamaktadır. Bu yöntem, temel olarak kripto para çalma olarak da adlandırılır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler