Karaborsada Sanat Eserlerinin Satışı

Sanat eserleri, tarihi eserler gibi ülkelerin sanatını ve kültürünü bir bütün olarak oluşturan değerler karaborsada satılabiliyor. İçeriğimizde bu duruma değinilmiştir.
Karaborsada sanat eseri satışı çok ünlü tabloların çalınıp satılmasından tutun da korsan kitap satışına kadar uzanan bir kavramdır. Bu nedenle kavramın geniş bir içeriğe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle tarihi eser kaçakçılığı, orijinal kitabın izinsiz kopyası, sanat eserlerinin çalınarak yasadışı yollarla daha yüksek fiyatlardan satışı karaborsada sanat eseri satışı olarak değerlendirilir.
 Karaborsanın İstihdam Sahasına Verdiği Zararlar kapsamında değerlendirilebilen bu tür faaliyetler hem ülke ekonomisine hem de sanat eserinin sahibine çeşitli zararlar verir. Bu nedenle çeşitli cezai hükümlerle bu tür eylemler engellenmeye çalışılır.

Karaborsa ile Sanat Eserlerinin Satılması

Karaborsanın ekonomiye etkilerinin yanında sanat ve sanat eserlerine de etkileri olmaktadır. Zaman zaman korsan kitap satışına ve tarihi eser kaçakçılığına dair çeşitli haberler gündeme gelmektedir. Bu haberlerin her biri karaborsa örnekleri arasında yer alır. Örneğin 2018 yılındaki bir haber, bu konuya iyi bir örnek olarak gösterilebilir.
 
Bulgaristan’da karaborsa tüccarları tarafından ele geçirilen eserler, yapılan baskın ile tüccarların elinden kurtarılmıştır. Eski kask ve silahlar başta olmak üzere Yunan ve Roma heykelleri gibi birçok değerli sanat eserini ellerinde tutan karaborsa tüccarları, karaborsacılık faaliyetleri içerisinde değerlendirilebilen eylemlerde bulunmuştur. Bunun yanı sıra yakın dönemdeki bir haber, tarihi eser kaçakçılığı kapsamına giren bir örnektir. Türkiye’den yurt dışına kaçırılan Türkiye’ye ait 28 sanat eseri Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmalarla Türkiye’ye getirtilmiştir.
 
Belirtilen örneklerin her biri, karaborsa ile sanat eseri satışı dahilinde bulunan dikkat çeken faaliyetlerdir. Karaborsa ile sanat eserlerinin satılması, karaborsanın sektörlere etkisi içerisinde yer aldığı için bu tür eylemlerin cezai yaptırımlarla engellenmesi oldukça önemlidir. 

Korsan Kitap Satışı

Karaborsa ile satılan sanat eserleri kapsamında değerlendirilebilen korsan kitap satışı, kitap sahiplerinin birçok sorunla baş başa kalmasına neden olmaktadır. Orijinal bir kitabın izinsiz şekilde kopyasının oluşturulması ve bu kopyaların satışa sunulması, korsan kitap satışı olarak değerlendirilir. Korsan kitap, orijinal kitabın birebir aynısıdır. Hem dijital ortamda korsan kitap üretimi yapılabilir hem de fiziki olarak bu tür eylemler gerçekleştirilebilir. Özellikle e-kitaplarda korsan kitap satışının yaygınlık kazandığını ifade etmek olanaklıdır.

Tarihi Eser Kaçakçılığı

Karaborsa ile sanat eserlerinin satışa sunulmasına bir diğer örnek ise tarihi eser kaçakçılığıdır. Bildirimi yapılmamış olan kültür ve tabiat varlıklarının yasadışı yollarla satışa sunulması tarihi eser kaçakçılığı olarak ifade edilir. Bu eserlerin verilmesi, satın alınması ve kabul edilmesi suçtur. Bu nedenle bu tür eylemlere başvuran kişiler tarihi eser kaçakçılığı suçu uyarınca 2 yıldan 5 yıla kadar hapis, 5.000 güne kadar ise para cezasıyla cezalandırılır.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

5 Aralık 1951 tarihinde kabul edilen Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu; bilim, müzik, edebiyat, güzel sanatlar ve sinema eserlerinden doğan hakları güvence altına almaktadır. Belirtilen kanun, halk arasında Korsanla Mücadele Kanunu olarak bilinir. Kanun üzerinde 1981, 1995, 2001 ve 2004 yıllarında çeşitli değişiklikler yapılmıştır.
Karaborsa ile Silah Tacirliği, organ ticareti, yapay yollarla borsaya müdahale gibi karaborsa ile sanat eserleri satışı da çeşitli cezai hükümlere dahil olan bir eylemdir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler