Karaborsada Silah Ticareti

Karaborsada ticareti yapılan en önemli nesnelerden biri de silahlar. Bu yazımızda silahların karaborsada satışıyla ve cezalarıyla ilgili bilgiler vereceğiz.
Karaborsada silah ticareti, ateşli silahların illegal bir şekilde ülkeye sokulmasıdır. Ateşli silahların yasadışı yollarla temin edilmesi ve ülkeye sokulmasına aracılık edilmesi de karaborsa faaliyetleri olarak tanımlanır. Bu nedenle karaborsa ile silah tacirliği, 6136 Sayılı Kanunu’nun 12. maddesinde kendisine yer bulmaktadır.
Kaçak silah ve kaçak silahları ülkeye sokanlar, Karaborsaya Dahil Olanların Alacakları Cezalar, İdari Yaptırımlar ile cezalandırılır.

Karaborsa ile Silah Tacirliği Nedir?

Silah kaçakçılığı suçu, karaborsa faaliyetleri içerisinde değerlendirilir. Çünkü bu eylem altında kişiler, ateşli silahları yasadışı bir şekilde ülkeye sokmakta ya da silahların temin edilmesine katkıda bulunmaktadır. Belirtilen eylemlerin her biri, karaborsa ile silah tacirliğine dahil olmaktadır. Silah ya da mühimmat kaçakçılığının çeşitli suç unsurları bulunur. Bu unsurların her biri, cezai yaptırımların çerçevesini de belirler.

Silah veya Mühimmat Kaçakçılığı Suçu Nedir?

Karaborsacılık faaliyetleri içerisinde değerlendirilen silah tacirliği, ülke ekonomisini derinden etkileyen olaylar arasında yer alır. Bilindiği üzere kişilerin ruhsatsız silah bulundurması suçtur. Bunun yanı sıra farklı ülkelerden yasadışı şekilde ülke içerisine silah ya da mühimmat taşınması da suç unsurları arasında yer almaktadır. Karaborsa ile silah tacirliği yapan kişilerin alacakları ceza, 6136 Sayılı Kanun’da düzenlenmiştir.
 
6136 Sayılı Kanun 12. maddede suçun cezasına yönelik gerekli bilgilendirmeler bulunmaktadır. Silah veya mühimmat kaçakçılığı yapan kişilerin alacakları cezalar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Bireysel Silah Kaçakçılığı veya Ticareti Suçunun Cezası

Silah ticareti, kaçakçılığı ya da imalatı yapan, silah naklini gerçekleştiren kişiler 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 500 günden 5000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Toplu Silah Ticareti veya Kaçakçılığı Suçunun Cezası

Bir suç örgütü şeklinde silah ticareti, kaçakçılığı, imalatı ya da silah naklinin gerçekleştirilmesi durumunda ise failler hakkında 8 yıldan 15 yıla kadar hapis ile 1000 günden 10000 güne kadar adli para cezası devreye girer.

Örgütlü Silah Ticareti veya Kaçakçılığı Suçunun Cezası

Suç işlemek amacıyla kurulan bir örgüt tarafından silah tacirliğinin yapılması durumunda ise 10 yıldan 24 yıla kadar hapis ile 1000 günden 10000 güne kadar adli para cezası verilir.
Türkiye’de Karaborsa  konusu hakkında ilgili yazımızdan detaylı bilgi edinebilir, Türkiye’de silah ticareti ve suçu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Silah Kaçakçılığı veya Ticareti Suçunun Unsurları Nelerdir?

Karaborsa ile silah tacirliği kapsamında farklı suç unsurları bulunmaktadır. Bu unsurları şu başlıklar altında incelemek mümkündür:
  • Bireysel silah ticareti veya kaçakçılığı suçu: Sadece bir kişi tarafından silah kaçakçılığı suçunun işlenmesi
  • Toplu silah ticareti veya kaçakçılığı suçu: Silah ticareti ya da kaçakçılığı suçunun 2 ya da daha fazla kişi tarafından işlenmesi
  • Örgütlü silah ticareti veya kaçakçılığı suçu: Suç işlemek için en az üç kişinin bir araya gelerek suç örgütü oluşturması ve bu örgütün silah ticareti ya da kaçaklığında bulunması
Karaborsanın istihdama etkileri oldukça fazla olduğu için ülkeler silah kaçakçılığı ya da ticareti konusunda önemli tedbirler almaya devam etmektedir. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler