Kasko Sigortası Nedir?

kasko sigortası fiyat belirlerken nelere dikkat eder


Mal sigortası türlerinden biri olan kasko sigortası aracın yanması, çalınması, kaza yapması gibi durumlarda araç sahibinin masraflarının karşılanmasına yönelik olarak düzenlenen sigorta türlerinden biridir. Pek çok araç sahibi kasko sigortası yaptırmansın zorunlu olduğunu sanır. Oysa isteğe bağlı olarak yaptırılan, asla zorunlu olmayan bir sigorta çeşididir.

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kasko sigortası fiyatları ise araçlara göre farklılık gösterir. Aynı zamanda yıldan yıla da değişkenlik göstermektedir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından belirlenen araç değerleri dikkate alınarak bir fiyat belirlemesi yapılmaktadır.
Ancak sigorta firmaları fiyat belirlerken kendi hizmetlerini de dikkate almaktadır. Aynı zamanda sigorta poliçesinin ne kadar geniş bir kapsama sahip olduğu da ödenmesi gereken prim miktarları üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu alanda kasko sigortası;
  • Dar kasko
  • Kasko
  • Geniş kasko
  • Tam kasko
şeklinde 4 grupta değerlendirilir.

Sigorta Firmasına Hasar Bildirimi

Hasarın sigorta firması tarafından karşılanması için 5 iş günü içerisinde sigorta firmasına bildirim yapılması gereklidir. Rizikonun bu süre içerisinde bildirilmemesi durumunda bir hasar ödemesi yapılmayabilir. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler