Katılım Bankaları Hangileridir?

Türkiye'de aktif olarak faaliyet göstermekte olan dört ayrı katılım bankası mevcuttur. Bu bankalara ait bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Katılım bankacılığı, faizsiz kredi sistemi ile çalışan alım ve satım işlemlerindeki komisyonların banka ile müşteri arasında kar ve zarar bazında dağıtıldığı bir bankacılık türüdür. Katılım bankaları mevduat, havale, internet bankacılığı ve eft gibi temel bankacılık işlemlerinin tamamı yapılabilmektedir. Katılım bankaları banka müşterisi olan vatandaşlara kar ve zarar ortaklığı hesabı oluşturarak belirlenmiş vade dönemlerinde para transferi gerçekleştirebilme imkanı tanırlar.
Bankanızdan nakit para transferi yapabilmek için ticaret niteliği taşıyacak olan bir malı veya hizmeti bankanıza göstermeniz gereklidir. İpotek konusu olan mal ya da maaşların karşılığı olan kredilerin kullanımını katılım bankaları ile yapamazsınız.

Katılım paylarından elde edilen miktarlar ise sizlerin hesabına kar oranı olarak bankanız tarafından yansıtılmaya başlanır. Türkiye’de aktif olarak faaliyet göstermekte olan dört ayrı katılım bankası bulunmaktadır. Kuveyt Türk, Asya Bank, Türkiye Finans ve Albaraka Türk bankaları bu bankalar arasında yer almaktadır.

Katılım Bankalarının Uygulamaları Nelerdir?

Türkiye’de faaliyette olan katılım bankaları tekstil, emlak ve inşaat gibi sektörlerde yer alan yatırımların iştirak ve kar ortaklığını müşterilere yansıtırlar.
Zarar olarak bu oranların sizlere dönüş yapabilmesi için ise ekonomik kriz gibi büyük olayların meydana gelmesi gereklidir. Bankalar aynı zamanda normal bankacılık sistemi içerisinde yer alanlar gibi ATM, kredi kartı, POS ve internet bankacılığı hizmetlerini de sizlere sunarlar.

Albaraka Türk

Albakara Türk bankası 134 ayrı şube ve 2700 personeli ile %23’ü Türk olan borsalarda halka arz durumundadır. Bankacılık işlemlerinizin tamamını bu banka vasıtasıyla yapabilirsiniz. Albaraka Türk katılım bankacılığı hizmetlerinde yine tüm bankalarda olan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Bank Asya

Havuz ve toplanan gerçek paraları sektör içerisinde kredi olarak kullanmanıza imkan tanıyan Bank Asya, arada oluşmakta olan farkı katılımcılar arasında eşit miktarda dağıtmaktadır.

Türkiye Finans Bankası

Büyük bir kısmı Suudi Arabistan bölgesinde yer alan The National Commercial’a ait olan Türkiye Finans Bankası’nın %22’lik kısmı Boydaklar ve ’lik kısmı ise Ülker grubunundur. Katılım bankacılığından yararlanmak isteyenler faiz uygulamaları yerine kar payı ve komisyon uygulamalarından yararlanarak bu banka ile çalışabilirler.

Diğer Makaleler