Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Konut kredisi başvurusunu kimler yapabilir?


Ev sahibi olmak için banka kredisi kullanmak isteyenlerin bazı konularda bilgi sahibi olması gerekir. Bunlardan biri de kimler konut kredisi alabilir sorusunun yanıtı olacaktır. Bankaların konut kredilerinin koşullarını veya faiz oranlarını incelemeye başlamadan önce kimlere konut kredisi verilir sorusunun yanıtını öğrenmeniz, çok daha doğru adımlar atmanızı sağlayacak ve zaman kaybetmenizi de önleyecektir.

Öncelikle bilinmesi gereken bankaların en titiz incelemeyi konut kredisi başvuruları için yaptıklarıdır. Çünkü konut kredisi diğer kredi türleri ile kıyaslandığında hem yüksek meblağlara hem de daha uzun bir geri ödeme vadelerine sahiptir. Bu yüzden bankaların tümü kimler ev kredisi alabilir sorusuna farklı koşullar eşliğinde yanıt vermektedir. Diğer kredi başvurularından çok daha fazla kriter sunmalarının nedeni de budur.
Konut kredisi için koşullar arasında sadece kredi başvurusu sahibinin mali durumu değil satın alınmak istenen evin durumu da değerlendirilir. Bu yüzden banka tarafından yapılan değerlendirme sürecinin de daha uzun olacağını belirtmek isteriz.

Konut Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Koşullar Nelerdir?

  • TC vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • 65 yaşını doldurmamış olmak
Eğer bu üç kıstasa uygunsanız yurt dışında ya da yurt içinde yaşıyor olduğunuza bakılmaksızın seçtiğiniz herhangi bir bankaya konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Kimlere Konut Kredisi Verilir?

Konut kredisi başvurularında gelir durumu büyük önem taşır. Banka sizden bir gelir belgesi sunmanızı isteyecektir. Bunun nedeni uzun vadelerle ödenmesi gereken konut kredisini ödeyebilecek gelir durumuna sahip olup olmadığınızı bankanın bilmek istemesidir. Bankalar başvuru işlemleri esnasında SGK dökümü belgesi, maaş bordrosu gibi gelirinizi belgeleyebilecek bazı dökümanlar ister.

Eğer aylık olarak bir geliriniz yoksa bankadan konut kredisi almak sizin için son derece güç olacaktır. Bunun için aylık kira gelirleriniz gibi gelirlerinizi de bankaya belgeleriyle birlikte bildirmenizde fayda var.

Konut Kredisi Almak İçin Gelir Durumu Ne Olmalı?

Kaba bir hesaplama yaparak gelir durumunuzun istediğiniz konut kredisi için uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Öncelikle aylık gelirinizin % 60’ını hesaplayın. Talep ettiğiniz kredinin geri ödeme planındaki aylık taksiti gelirinizin % 60’ını geçmiyorsa bankaya yaptığınız kredi başvurusunun onaylanma ihtimali oldukça yüksektir. Aksi halde kredi talebinize olumlu yanıt gelme ihtimali oldukça düşüktür.

Konut kredisi almanın koşulları arasında kredi notunun yüksek olması da yer alıyor. Sitemizde kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinize dair bilgileri bulabilirsiniz. Kredi notunun düşük olması, aylık gelirinizin çok yüksek olmasına rağmen konut kredisi başvurunuzun onaylanmamasına neden olabilir. Bu yüzden bankaların kredi notu kıstasına önem vermeniz gerekir.

Satın almak istediğiniz konutun fiyatının % 25’i peşin olarak ödenmelidir. Bu yüzden banka % 25 oranında peşinata sahip olup olmadığınızı da gözden geçirmektedir. Konutun fiyatı ekspertiz tarafından yapılan inceleme sonrasında belirlenir. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler