Kimler Konut Kredisi Kullanamaz?

Bankaların genel olarak konut kredisi kullanmasına sıcak bakmadığı durumları sizler için bir araya getirdik.


Konut kredilerinden yararlanabilmek için tüm resmi işlemlerde gerekli olan reşit olmak şartı ilk şartlar arasında yer almaktadır. Kanunen veya bankaların kendi mevzuatları gereğince ise kredi kullanması istisnalara bağlı olan kişiler bulunmaktadır.
 Bankalar için reşit olmak başlı başına konut kredisi için yeterli bir şart değildir. Askerliğini henüz yapmamış olan kişilere istisnai durumlar dışında onay verilmez. Bazı bankaların konut kredisi kullanma yaş sınırı ise 20 olarak yükseltilmiştir. Eğer 18 yaşındaysanız ve askerliğinizi yapmadıysanız gelir durumunuzun ve teminatınızın fazla olması durumunda istisnai durumlardan yararlanarak kredi alabilirsiniz.
 
Konut kredilerindeki yaş ve vade toplamları kişinin 75 yaşını geçmemelidir. 10 yıl vadeli bir kredi kullanmak istediğiniz zaman en fazla 65 yaşında olmanız şartı gerekmektedir. Bankaların bazılarında bu yaş sınırı daha da aşağı rakamlara çekilmiş olabilir.
 
Eş muvafakatnamesi imzalatamayan kişiler konut kredilerinden yararlanamazlar. Eşlerinin krediyi onaylayabilmesi için bankaya bizzat gelerek evrakları imzalaması gereklidir. Eşlerden arasından birinin rızası olmadığı zaman ev satışları da yapılmamaktadır.
 
Kredi kullanmak isteyen kişinin aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı elde ettiği gelirinin yarısından daha fazla olamaz. Aylık 1.000 TL gelir sahibi olan birisi en fazla 500 TL aylık kredi ödemesi yapabilir. Bankalar istisnai durumlarda aylık ödeme tutarını biraz daha üstlere çekebilirler.
 

Finansal Hareketlilik Önemli mi?

 
Her kredi türünde olduğu gibi konut kredilerinde de kişilerin bankalar ile arasındaki finansal ilişkinin aksak olmaması gereklidir. Ayrıca eşinin daha önce bankalara olan ödemelerini aksatmamış olması ve yasal takip sürecine girmemiş olması gereklidir. Bu tür durumlar geçmiş dönemlerde meydana geldiyse kredi başvurularında risk faktörü devreye girecektir.
 
Kredi kullanmak isteyen kişinin bankalar ile arasındaki çalışmasının yeterliliği ve sürekliliği sağlanmış olmalıdır. Bankalar detaylı bir şekilde bu tür konuları araştırarak kişinin finansal hareketliliğini ortaya çıkartırlar. Örneğin daha önce hiç kredi kartı kullanmamış olmak veya bankalarda bireysel hesabı olmamak konut kredisi başvurusu yaptığınız zaman olumsuz olarak algılanacaktır.
 
Her bankanın kredi işlemlerine bakışları ve tahsis yöntemleri birbirlerinden farklıdır. Bankaların bazı durumlarda esneklik gösterdikleri ve istisnai şartlardan yararlanmanız için sizlere imkan sundukları unutulmamalıdır. Tek bir bankaya bağlı kalarak kredi başvurunuzun onaylanmadığından şikayet ediyorsanız farklı bankaların imkanlarına göz atabilir ve kendinize uygun olan bankayı da bulabilirsiniz. Bankaların şartlarını araştırabilmek için internet şubelerine de göz atabilirsiniz. Böylelikle tek tek banka şubelerine gitmek zorunda kalmamış olursunuz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler