Kiralık Daireniz için Yaptığınız Masrafları Vergiden Düşün

kiraladığınız daireye harcadığınız parayı vergiden nasıl düşebilirsiniz.


Kiralamayı düşündüğünüz daireye tadilat yapılması gerekiyor ise bu işlemler biraz pahalıya patlayabilir. Ancak yaptığınız masrafları verginizden düşürebilirsiniz. Vergilendirilen kiralık daire için yaptığınız masraflar yıllık içinde gelir verginizden düşürebilir şekilde tasarlanmıştır. İyileştirme adı altında yaptırdığınız tadilatları ise vergiler arasına geçiremeyecek ve ücretlerini düşüremeyeceksiniz.
Kiralık daireye yaptığınız yatırım ile elde etmek istediğiniz gelir seviyesini yükselterek emlak beyannamesi üzerinde belirttiğiniz masraflar sayesinde verginizi de düşürebilirsiniz.

Tadilat ile İyileştirme Arasındaki Fark Nedir?

Tadilat işlemleri elinizdeki emlağın çalışma ortamına uyum sağlayabilmesi ve oturulabilir hale gelmesini sağlamak için yapacağınız tek seferlik düzenlemeleri kapsar. Duvarınızdaki ufak bir deliği tamir ettiyseniz ya da tıkanan bir duş tahliyesini açarsanız, bu tür küçük tadilat masraflarını yıllık olarak vergi mülkiyetinden düşürebilirsiniz. Bu tür tadilatların masrafları kiraya etki etmez.

Mülkün daha fazla değerlenmesi ve kullanım ömrünü uzatmak için yaptığınız her tadilat işlemi sermaye gideri olarak ayrılarak masraflarınız yıllarca değerini koruma altında tutar. Yıllık verginizin bir kısmından bu masrafları düşürebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler