KKB ve Findeks Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks arasındaki ilişki ile alakalı bilgiler bu yazımızda yer alıyor.


Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltılmış hali olan KKB, ülkemizdeki popüler dokuz ayrı bankanın iş birliği neticesinde 1995 yılında kurmuş olduğu Türkiye’nin ilk ve tek kredi kayıt bürosudur. KKB’i kurmuş olan dokuz ayrı banka ve Genel Müdür Yardımcıları ile birlikte yönetim kurulunda temsil edilmesi şeklinde KKB yönetilmektedir. Ortak bankaların yüksek bir statü ile KKB’yi yönetmesi ise ülkemizde bu kurumun bankalar tarafından ne kadar önemli olduğunun bir ispatı niteliğindedir.

KKB’nin Amacı Nedir?

KKB’nin en temel amaçları arasında yapılması planlanan finansal hizmetler için üye olan kuruluşlar arasındaki veri paylaşımının sağlanması ve finansal analizlerin doğru bir şekilde yapılması bulunmaktadır. Yeni sistemler geliştirmeye devam eden KKB aynı zamanda hatalı işlemlerin ve kötüye kullanım durumlarının da önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Findeks Nedir?

Reel sektör ve bireysel olan müşterilere hizmet vermekte için kurulmuş olan KKB tarafından kurulmuş olan findeks, internet üzerinden müşterilerine hizmet vermekte olan finansal hizmet platformu olarak görülmektedir. Kredi notu paylaşımları dışında kullanıcıların finansal ilerleyişlerindeki düzenlemeler, danışmanlık ve reel sektör içerisinde güvenilir işlem yapılabilmesi findeksin temel amaçları arasında yer almaktadır.

Findeks ve Bireysel Müşterilere Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Findeks kredi notu adı altında bankalar kullanılan bireysel özellikli tüm kredi ve kredi kartlarına ilişkin olan hesapları geçmiş dönemlerdeki verileri göz önünde bulundurarak düzenler ve oluştururlar. Günümüzde hala aktif olarak kullanılan risk raporu da findeksin bireysel müşterilere sunduğu bir hizmettir. Son 5 yıl içerisinde kapanan krediler ile ilgili olan tüm ödeme geçmişleri risk raporu içerisinde yer alır.

Findeks ve Ticari Müşterilere Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Findeks çek endeksi hizmeti, firmanızın ve farklı bir kişinin çek endeksi alabilmesini sağlar. Bu endeksler bütün bankalar tarafından çeklerinizin ödenme performansları göz önünde bulundurularak hesaplanır. Risk raporu benzeri olan çek raporu ise kurumların finans sektörü dışında kalan piyasadaki borçlarını ödeme düzenlerini belirten rapordur.
Ayrıca findeksin ticari müşterilere sunduğu çek durumu sorgulama hizmetleri de bulunmaktadır. Bankalar tarafından alınmış olan çeklerin geçerlilik hallerini belirten ve kontrol edebileceğiniz bir sistem olan çek durumu sorgulama hizmeti online olarak da yapılabilen bir işlemdir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler