KMH Hakkında Merak Edilenler

“Kedili mevduat hesabı” kavramının kısa adı olan KMH, nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulan bir hesap türüdür.


Kedili mevduat hesabı kavramının kısa adı olan KMH, nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulan bir hesap türüdür. Bu kavram tüketicilerin vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış olan bir kredi limitini ifade etmektedir.
Kredi kartı mantığı ile çalışan bu yapı sayesinde anında hesabınızdan para çekebilir ve ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

Bir mevduat hesabı ile ilişkili olarak açılan kredili mevduat hesabı (KMH) hesap sahibinin dilediği zaman nakit çekim işlemi yapabilmesine olanak tanımaktadır. Nakit ihtiyacı olduğunda daha önceden belirlenmiş bir limit dahilinde nakit para çekimi söz konusu hesaptan yapılabilmektedir. Aynı zamanda KMH üzerinden ödemelerin gerçekleştirilmesi de yapılan son düzenlemeler ile mümkün hale gelmiştir. KMH temel özellikleri ile diğer hesap çeşitlerinden ayrılır. Bu özellikleri şu şekilde özetleyebiliriz. 

 • KMH ile daha önceden belirlenmiş bir limit dahilinde nakit para çekebilir ya da para çekmeden bu hesap üzerinden harcama veya ödeme yapılabilmektedir. 
   
 • KMH üzerinden otomatik fatura ödeme, kredi kartı ödeme, taksit ödeme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Üstelik hesapta para olmaması halinde dahi otomatik ödeme talimatı verilmiş ise söz konusu ödeme son ödeme günü geçmeden gerçekleştirilir. 
   
 • KMH üzerinden nakit ihtiyacınızı karşılamanız halinde veya otomatik ödemelerinizin yapılması durumunda limiti önceden belirlenmiş olan kredi tutarı, vadesiz mevduat hesabınıza para aktardığınız zaman gün sonundaki bakiyenizden otomatik bir şekilde ödenmektedir. 
   
 • Çeşitli amaçlarla KMH üzerinden kullandığınız kredinin faiz oranı, kullanılan kredi tutarı ile krediyi ne kadar süre kullandığınız dikkate alınarak günlük olarak hesaplanmaktadır.
   
 • Her ayın belirli bir gününde bir önce ay kullandığınız krediye ilişkin faiz oranı ile adresinize gönderilen ekstrenizin ücreti “minimum ödeme tutarı” adı altında belirlenmektedir. Bu tutar hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilmektedir. 
   
 • Kredili mevduat hesabınıza dair hareketleri dilerseniz adresinize gönderilen bir ekstre ile dilerseniz e-mail adresinize gönderilen postalar ile rahatlıkla takip edebilirsiniz. 

Hangi Bankalar KMH Hizmeti Sunuyor?

Ülkemizde aktif bir şekilde faaliyette olan tüm bankalar müşterilerine kredili mevduat hesabı açma hizmetini sunmaktadır. 

KMH’da Faiz Var Mıdır, Nasıl Hesaplanır?

Kredili mevduat hesabı sisteminde faiz uygulaması mevcuttur. Ancak faiz yalnızca kullanım süresi dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Eksi hesaba geçildiği gün ile hesabın sıfırlandığı yani eksi hesaptan çıkıldığı gün esas alınarak KMH faiz hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bu işlemde Anapara x Gün x Faiz / 36000 şeklinde bir formül uygulanmaktadır. 

KMH’dan Ne Zaman Para Çekilebilir?

Kredili mevduat hesabınız üzerinden para çekmek için bankanızın şubesine gitmenize gerek yoktur. Şubeden işlem yapmanıza gerek olmadığı için haftanın herhangi bir günü veya günün herhangi bir saatinde para çekebilir, hesabınız üzerinden ödeme yapabilirsiniz. 

KMH Limiti Nasıl Belirlenir?

Nakit ihtiyacınız olduğunda ne kadar para çekebileceğiniz önceden belirlenmiş olan limite bağlıdır. Bu limit sizin gelir ve gider durumunuz göz önünde bulundurularak müşterisi olduğunuz banka tarafından belirlenmektedir. Dilerseniz bankanızdan limitinizin yükseltilmesi talebinde bulunabilirsiniz. 


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler