KOBİ’ler Konut Kredisi Kullanabilir mi?

KOBİ kredileri ve bankaların uyguladığı faiz oranları bu yazımızda yer alıyor.


KOBİ’ler kendi işletmeleri adına yeni gelen düzenlemelerden sonra artık konut kredisi kullanamıyorlar. Konut kredileri bireysel krediler kategorisine girdiği için sadece bireysel olarak kişi adına kullanılabiliyor. Şirket adına alınması gereken krediler bankalar tarafından ‘’Ticari Kredi’’ kategorisinde değerlendirilirler. Bireysel kredi türüne girmekte olan konut kredileri şirketler tarafından kullanılamamaktadır.
 

KOBİ Kredilerine Bankaların Hangi Birimleri Bakıyor?

 KOBİ kredileri ticari niteliklere sahip olduğu için bankalarda yer alan ticari kredi birimleri bu tür kredilere bakmaktadır. Kredilerin KOBİ kredisi kategorisine giriş yapabilmesi için krediler işletme adına kullanılmak zorundadır. Kişiler kendi adlarına bireysel kredi kullandıkları zaman bu krediler bireysel kredi kategorisinde değerlendirilmektedir. İşletmeniz için KOBİ kredisi kullandıysanız bireysel kredi türleri arasında yer alan ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerine bakmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır. Bireysel kredi kategorisine giren krediler ve ticari krediler arasında ise farklı yönetmelikler mevcut olduğu için kanuni açıdan farklı şekillerde değerlendirilirler.
 

İşletmelerin Verileri KOBİ Kredisi Kullanabilmek için Nasıl Olmalı?

 
Bankalar vergi levhanızda kar oranlarınızın yer almasını ve en az 1 yıl boyunca aynı işletmeyi işletiyor olmanızı sizlerden talep etmektedirler. İşletmenize ait olan demirbaşlar, gayrimenkuller ve taşıtlar da bankalar tarafından değerlendirme altına alınır. Ayrıca bu tür hususlar kredi tutarının yükselmesini de sağlayabilmektedir. Ticari nitelikli olan krediler ise risk faktörleri devreye girdiğinden dolayı kısa olarak sunulurlar. Uzun vadeli şekilde KOBİ kredisi almak istediğiniz zaman bankalar sizlerden teminat beklerler.
 

İşletme Sahiplerinin Kredi Notu KOBİ’lerin Kredi Çekmesine Engel Olur mu?

 
İşletmelere ait olan veriler değerlendirilirken, aynı zamanda işletme sahiplerinin bireysel kredi notları da değerlendirme altına alınmaktadır. İşletme ortaklarınızın rızası ile işletmenizin adına kredi çekebileceğiniz için tüm ortakların kredi sicilleri bankalar tarafından araştırılmaktadır. İşletme sahiplerinden herhangi birisinin kredi notunda olumsuz durumlar ortaya çıktığı zaman bankalar kredi taleplerinizi gerçekleştirmeyebilirler. Bankalar bu tür durumlarda taşınmaz teminatları da sizlerden talep edebilirler.
 

KOBİ Kredisi Faiz Oranları Bankalar Arasında Değişiklik Gösteriyor mu?

 
Kredilerin diğer türlerine göre KOBİ kredileri kıyaslandığı zaman faiz oranlarında bankaların politikalarına göre değişiklikler ortaya çıkabiliyor. Bu değişikliklerin sebebi ise ticari olarak nitelendirilen kredilerin diğer kredilere göre risk faktörünü taşıması oluyor. Her banka risk faktörlerini değerlendirirken kendi politikalarını uygulayabiliyor. Bu sebeple diğer bankaları da araştırmalı ve KOBİ kredisi faiz oranlarının size en yakın olanını seçmelisiniz. Aksi takdirde yüksek maliyetler ile karşılaşmanız sizler için kaçınılmaz olacaktır. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler