KOBİ’lere Özel Teminatlı Kredi Nasıl Çekilir? 2022

Özel teminatlı kredi KOBİ'ler için nasıl çekilir? Başvurusu nasıl yapılır? Soruların yanıtlarını sizler için derledik.
KOBİ’lere özel teminatlı kredi çekme adımları Kredi Garanti Fonu kapsamındadır. KGF tarafından işletme ve ihracat harcamaları için sunulan destek paketlerinden birisi gösterilen teminatlı kredi alımı için belirli şartlar gerekiyor.
​Kredi Garanti fonu ile işletmelere kefalet desteği sağlama ve finansman için gelişimlerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.
 

Özel Teminatlı Krediden Kimler Faydalanabilir?

Kredi Garanti Fonu kapsamında farklı destek paketleri mevcuttur. İhtiyaç dahilinde farklı kefalet programlarından faydalanmak mümkündür. Kredi Garanti Fonu’na ait kefaletten 250 kişiden daha az çalışana sahip olan ve aktif büyüklüğü ile net satışları 125 milyon lirayı aşmayan KOBİ kapsamındaki firmalar yaralanabilir. Yurt içinde hizmet veren KOBİ vasıflı işletmeler, bu kapsamda sayılan sanatkâr ve esnaf var, genç ve kadın girişimciler, serbest meslek sahipleri, imalatçı KOBİ’ler, çiftçiler, tarımsal işletmeler ve ihracatçı işletmeler bu kapsamda değerlendirilebilir ve kredi alabilir.
 
Belirli şartlar altında KOBİ tanımının dışındaki ihracatçı, seyahat acentesi ve havayolu İşletmeleri de kredi Garanti Fonu’na ait destekten faydalanabilir. Ayrıca bankaların kredi verme şartları değişiklik gösterebilir ve ‘Krediler’ başlıklı yazılarımızla ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Özel Teminatlı Kredi Başvurusu

Özel teminatlı kredi başvurusu için bankalara doğrudan müracaat etmek gerekir. Telefon üzerinden müşteri hizmetleri vasıtasıyla bilgi almak ya da şubeler aracılığıyla ayrıntılarla ilgili danışmak söz konusu olsa da başvuru için şubeye danışmak şarttır. KOBİ’ler için tasarlanan özel teminatlı krediye başvururken farklı destek paketleri içerisinden seçim yapmak ve uygun olanı değerlendirmek gerekir. Bu kapsamda KGF Öz Kaynak Kefalet Programı, KGF İmalata Dayalı İthal İkamesi Destek Paketi ve KGF Destek Paketi’nden söz etmek olanaklıdır.

Öz Kaynak Kefalet Programı

Bu programda Kredi Garanti Fonu kendi öz kaynakları aracılığıyla KOBİ’lere destek olur. Kefalet üst limiti bu program kapsamında 3 milyon TL olarak hesaplanır ve en yüksek kefalet oranı %80 şeklinde belirlenir. Farklı bankalara ait kredi hesaplamalarına yakından bakmak için ‘Kredi Hesaplama’ başlıklı yazımızı değerlendirebilirsiniz.

İthal İkamesi Destek Paketi

KGF ve anlaşmalı bankalar arasındaki protokol ile üretici KOBİ’lere destek sağlama amacı bulunur. Yatırım Teşvik Belgesi ile imalatçı KOBİ’lerin kredi aldığı bir destek paketi olarak öne çıkar.

Destek Paketi

KGF ile anlaşmalı bankalar arasında hazırlanan protokol kapsamında belli bir yıl sonu cirosu altında kalan firmalar için hazırlanan kredi desteğidir. Tüm banka işlemleri ve kredi projeleriyle ilgili ayrıntılar için ‘Bankalar’ başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler