Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme

Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBAN olmadan kolayca nasıl para gönderebilirsiniz, bunu da sizlerle paylaşacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak sistemle ilgili önemli noktaları öğrenebilirsiniz.
Merkez Bankası’nın ortaya çıkarmış olduğu Kolay Adres Tanımlama sistemi ile artık Fonların Anlık ve Sürekli Transferi yani FAST sistemi de kullanılmaya başlandı. İlk kez 12 Kasım 2020 tarihinden duyurulan Kolay Adres Tanımlama ile ödeme yöntemlerinde önemli bir değişiklik yaşanmış oldu. Bu yazımızın konusu da Kolay Adres Tanımlama ile bankacılık işlemlerinde yaşanan değişiklikler ve yenilikler. Aynı zamanda bu makalemizde IBAN olmadan kolayca nasıl para gönderebilirsiniz, bunu da sizlerle paylaşacağız. Yazımızı sonuna kadar okuyarak sistemle ilgili önemli noktaları öğrenebilirsiniz.

Kolay Adres Tanımlama Sistemi Nedir?

Kolay Adres Tanımlama sistemi ile artık EFT, havale, Fonların Anında ve Sürekli Transferi için kullanılacak, hesap numarası veya IBAN gibi hatırlanması zor numaralar yerine, hatırlanabilir ve sürekli kullandığınız bilgilerinizi bankanın sistemine girerek işlemlerini hızlıca ve kolaylıkla yapabileceksiniz. Eskiye nazaran daha hızlı para gönderip alabileceğiniz sistem sayesinde, artık hatalı gönderilen ve iade edilen gönderimlerle karşılaşma şansınız en aza inecek. Kolay Adres Tanımlama yaygınlaştıkça, daha kolay ve aktif olarak kullanılan bir sistem haline gelecek.

Kolay Adres Tanımlama Ne İşe Yarar?

Kolay Adres Tanımlama ile 26 haneli, uzun IBAN’lara veda edebilirsiniz. Adından da anlaşıldığı gibi sadece kendinize ait bilgileri bankanıza girmeniz yeterli. Ardından da size para gönderecek kişilere, örneğin, cep telefonu numaranızı vererek ödeme yapmasını isteyebilirsiniz. Tersi de mümkün, dilerseniz siz de başka kişilere Kolay Adres özelliğini kullanarak, kişinin size verdiği bilgiyi kullanarak para gönderebilirsiniz. Eskiye nazaran para gönderme – alma işlemlerini hızlandıran bu sistem sayesinde hesap numaraları ya da IBAN’lar yerine telefon numaralarını, vergi kimlik numaralarını, yabancı kimlik numaralarını, pasaport numaralarını anahtar bilgi olarak kaydederek, haftanın yedi günü, günün yirmi dört saati fon gönderip alabilirsiniz.

Kolay Adres Tanımlama Güvenilir Mi?

Merkez Bankası’nın 12 Kasım 2020 tarihinde duyurduğu ve 8 Ocak 2021 tarihinde bankalar tarafından uygulamaya konulan Kolay Adres Tanımlama özelliği, bankaların ortak bir veri tabanı olarak düşünülebilir. Bu ortak veri tabanında sizin de banka ile paylaştığınız bilgiler bulunur ve bankalar arasında gerçekleşen EFT, aynı bankadan gerçekleşen havale işlemlerinde bu bilgiler kullanılır. Kişisel bilgilerin güvenliği noktasında endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını ve sistemin güvenilir olduğunu belirtmemiz gerekir. Zira her bankanın kendi sisteminde bulunan bilgileriniz sayesinde para gönderip alabilmeniz mümkün olduğundan, bu özelliğin IBAN paylaşmanızdan pek farkı bulunmuyor.
Bankalar arası EFT işlemlerinde ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğrenmek için dilerseniz Banka EFT Ücretleri konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Kolay Adres Ne Zaman Başlayacak?

12 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası’nın duyurduğu Kolay Adres Tanımlama, 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Kullanılır?

Kolay Adres Tanımlama yapmak için öncelikle ilgili bankada bir hesabınızın bulunması gerekir. Hesabınız bulunan bankaya henüz yeni hesap açarken kişisel bilgilerinizi verirsiniz, bu bir prosedürdür. Vermiş olduğunuz bilgiler arasından e-posta adresinizi, telefon numaranızı, pasaport numaranızı, şirketler için vergi numaranızı, yabancı kimlik numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı seçerek Kolay Adres Tanımlama yapabilirsiniz. Bankanızda kayıtlı olan bilgilerinizi Kolay Adres için kullanabileceğinizi tekrar hatırlatalım.

Bankaya bilgilerinizi vermenizin ardından artık internet bankacılığı, telefon bankacılığı adımlarından Kolay Adres Tanımlama yapmaya başlayabilirsiniz. Bankalar özelinde nasıl tanımlama yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altındaki bankalardan dilediğinizi seçebilir ve hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Kolay Adres Birden Fazla Hesaba Bağlanabilir Mi?

Kolay Adres mantığı, bir kolay adresin tek bir banka hesabına bağlanması şeklinde ilerler. Yani örneğin, İş Bankası hesabınıza telefon numaranızı kolay adres olarak tanımlamışsanız, başka bir banka hesabında onu kullanamazsınız. Daha açık anlatmak gerekirse, İş Bankası’nda kullanmış olduğunuz bir kolay adresi başka bir bankanın hesabına bağladığınızda artık İş Bankası hesabınızda o kolay adresi kullanamıyorsunuz. Mantıken de biri size para göndermek istediğinde, telefon numaranızı sisteme girerek işlem yapmaya kalktığında tek bir hesabı algılaması gerekir. Bu noktada da kolay adresin birden fazla hesaba bağlanamayacağını anlayabiliriz.

Banka Hesabına Kaç Tane Kolay Adres Tanımlanabilir?

Kolay Adresi birden fazla banka hesabına bağlamak konusundan farklı olarak banka hesabınıza birden fazla kolay adres tanımlayabilirsiniz. Örneğin, Vakıfbank hesabınız için hem e-posta adresinizi hem de telefon numaranızı yazarsanız, iki kolay adres için de para transferi mümkün hale gelir. Yani bir kişi size para transferi yapmak istediğinde e-posta adresinizi ya da telefon numaranızı girerek Vakıfbank hesabınıza para gönderebilir.

Kolay Adres Ücretli Mi?

Kolay Adres henüz yeni bir sistem olduğundan dolayı şimdilik ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Ancak bir süre daha böyle devam edeceğini, sonrasında ücretli hale gelebileceğini söylemek mümkündür. Elbette havale yapıldığında ücret alınmadığını bildiğimizden, ücret alınacak işlemin FAST uygulaması yani EFT için geçerli olacağını da söyleyebiliriz. Ancak şimdilik FAST için bir ücret alınmadığını ve alınmaya başlanırsa, buradan sizlere durumu bildireceğimizi belirtelim.

Kolay Adres Tanımlama Para Nasıl Gönderilir?

Kolay Adres Tanımlama sisteminde para göndermek için iki farklı opsiyon bulunur. İlki zaten aşina olduğunuz bir yöntem olan havaledir. Bankanın para transfer ekranlarına girmeniz ve yeni eklenen Kolay Adres Para Transferi bölümüne para transferi yapacağınız kişinin sizinle paylaştığı kolay adres bilgilerini girmeniz yeterli olacak. Ancak burada önemli olan nokta, para göndereceğiniz kişinin size verdiği adres türüdür. Eğer telefon numarası verdiyse ilgili bölümden cep telefonu numarası bölümünü seçerek devam edeceksiniz. Parayı gönderdiğinizde saniyeler içinde para karşı tarafın banka hesabında olacaktır. Diğer yöntem ise EFT’dir. Bu sisteme kadar hafta sonları, tatil günleri ya da mesai dışında EFT işlemi yapılamazken yukarıdaki aynı yöntemle, 7/24 para göndermeniz ve almanız mümkün hale gelmiştir.

Hafta Sonları Kolay Adres İle Para Gönderilecek Mi?

Kolay Adres Tanımlama, paranın kolayca dolaşımını sağlamak üzere tasarlandığından ve FAST’ın da devreye girmesiyle hafta sonlarında ya da tatil günlerinde havale – EFT yapmak mümkün hale geldi. Özellikle hafta sonunda yapılan EFT işlemleri için haftanın ilk iş günü beklenmekteydi. Fonların Anında ve Sürekli Transferi sistemi ile artık hafta sonları ya da mesai sonrasında da bankalar arasında para transferi yapmak mümkün hale geldi. Ancak bir noktayı açığa kavuşturmak gerekiyor ki hafta sonları EFT işlemi yapmak için Kolay Adres Tanımlama gerçekleştiren adresler dışında para gönderme işlemi yapılamayacak.

FAST Sisteminde Limit Ne Kadar?

Kolay Adres Tanımlama ve FAST henüz yeni sistemler olduklarından ve sistemsel olarak oturmadıklarından dolayı her bankanın kendisine göre limitleri olabilir. Bazı bankalar bu limiti 1000 TL olarak belirlemişken bazı bankalar 500 TL olarak belirlemiş olabilir. Bu nedenden dolayı sistemin oturmasının ardından limitlerin daha da yukarı çıkacağını düşünebiliriz.

Yabancı Para Birimleri İçin Kolay Adres Kullanılabilir Mi?

Döviz cinsinden yapılacak para gönderimleri için sadece havale işlemlerinde Kolay Adres Tanımlama yapılabilir. EFT için Kolay Adres Tanımlama yapılamamaktadır.

Kolay Adres Tanımlama İle Farklı Bankalara Para Gönderilebilir Mi?

Kolay Adres Tanımlama içinde bulunan FAST yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi içinde farklı bankalardaki hesaplara da kolay adresler ile para gönderebilir ve farklı bankalardan gönderilen parayı bankanıza alabilirsiniz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres Tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres Tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.

Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme


 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler