Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev sahibi olmak için konut kredisi almayı düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız detaylı rehberimize göz atabilirsiniz.


Ev sahibi olmak isteyen kişiler genellikle bir evi doğrudan nakit ile satın almak yerine banka kredisi aldıktan sonra kira öder gibi ev satın alma yöntemini tercih ederler. Günümüzde en yaygın ev satın alma yöntemi bu şekilde olanıdır. Ancak konut kredisi çekmeden önce bilmeniz gereken pek çok farklı detay bulunmaktadır.
İlk olarak bankaların sundukları konut kredilerini araştırırken, konut kredilerinin yüksek tutarlı olduklarından dolayı faiz oranlarının önemli olduğunu unutmamalısınız. Faiz oranlarını araştırmadan alacağınız konut kredilerini daha sonra öderken zorluk yaşayabilirsiniz. Düşük faiz oranları ile sizlere yüksek miktarda konut kredisi sunmakta olan bankalar sayesinde faiz oranlarının düşüklüğünden dolayı net kar elde edebilirsiniz.

Faiz Oranları ve Konut Kredisi Masrafları

Faiz oranları dışında konut kredilerindeki bir diğer önemli husus konut kredisi masraflarıdır. Konut kredisi almak istediğiniz zaman ekspertiz ve dosya masraflarını da ödemek ile yükümlü olursunuz. Bu durumda eğer konut kredisi faiz oranlarınız düşük ancak masraflarınız yüksek ise yine yüksek faiz oranlarına sahip olan konut kredilerinden yararlanmış gibi olursunuz. Bu sebeple bankanız ile anlaşma yapmadan önce adınıza kesilecek olan konut kredisi masraflarını detaylı bir şekilde araştırmanız gereklidir.

Faiz ve kredi masraflarını araştırmadan konut kredisi aldığınız takdirde ilerleyen dönemlerde karşınıza kötü sürprizler çıkabilir. Bu tür beklenmeyen durumları yaşamamak için aceleci davranmamalı ve bankaların tamamı ile görüşerek kendi bütçenize uygun şekilde yararlanabileceğiniz bankayı bulmalısınız.

Ekspertiz Değeri Ödenmeli mi?

Konut kredisi vermekte olan bankalar evlerin ekspertiz değerinin %80’lik oranları kadar sizlere finansal destek sağlayabilirler. Bu durumda bankalara konut kredisi için başvurduğunuz zaman satın almak istediğiniz evin belirlenmiş olan değerinin banka tarafından karşılanmayan kısmını nakit olarak ödemek zorunda kalırsınız.

Ev sahibi olmak ve geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız konut kredisi başvurunuzu yapmadan önce bankaların ekspertiz değer oranlarını araştırmalı ve geri kalan oranların nakit olarak elinizde hazır olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde konut kredisi ile hayal ettiğiniz evi satın alabilmeniz sizler için imkansız olacaktır. 
Kategori:

Diğer Makaleler