Konut Kredisi ile Ev Almak Avantajlı mı?

Konut kredisi almanın avantajlarını sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.


Ev satın almak isteyenler uzun vadeli ve yüklü miktarda bir borca girecekleri için bazı durumlarda tedirgin olabiliyorlar. Toplam geri ödenecek olan yüksek tutar, kredi çeken kişinin strese girmesine ve kendisini baskı altında hissetmesine yol açabilir. Ancak para biriktirmek veya eş, dost ve akrabalardan yüklü borçlar alabilmek daha stresli ve zor olduğu için konut kredisi ile ev satın almak her zaman daha avantajlıdır.

Kira Ödemek Yerine Evinizin Değerini Ödersiniz

En temel gereksinimleriniz arasında yer alan barınma ihtiyacınızı kira karşılığında elde ediyorsanız konut kredisi kullanmanız sizler için büyük bir avantaj olacaktır. Ödemiş olduğunuz kira miktarına biraz daha ek miktar ilave ederek konut kredinizin taksitlerini kira öder gibi ödeyebilirsiniz.
50.000 TL değerinde peşinat istenen ve 130.000 TL civarında konut kredisi kullanmak istenen bir durumda olduğunuzu varsayalım. Bu durumda 80.000 TL’lik konut kredisi 120 ay vade ile sizlere aylık olarak 1.100 TL olarak geri döner. Böylelikle ayda 1.100 TL ödeyerek ülkemizdeki kira ortalamalarının biraz üstünde bir ödeme ile konut sahibi olursunuz.
Taksitler Artmaz

Konut kredisi kullandığınız zaman 120 ay vadeli bir kredi kullandığınız durumlarda 10 sene boyunca aynı taksitleri ödersiniz. Kira ödemeye devam ettiğiniz durumlarda ise kira gideriniz her yıl yenilenen kontrat ile birlikte artmaktadır. Maaşınıza aldığınız %5 ve ’luk zamlar ise kira artışlarınızı karşılayabilecek durumda değildir. Bu açıdan duruma bakıldığı zaman konut kredisi daha avantajlı duruma geçmenizi sağlamaktadır.

Bütçenizi Sarsmadan Uzun Vadeli Borçlanma Kolaylığı

Uzun vadeli bir şekilde yararlanabileceğiniz konut kredileri, bütçenizi herhangi bir şekilde sarsmadan en düşük tutarlar ile 120 aya kadar vadeli kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. Ülkemizde 120 ay olarak tercih edilen ve ilgi gören bu krediler Avrupa ve Amerika gibi bölgelerde 240 ay vadeli olarak da kullanılabilmektedir.

Ev Değerini Eksper Ortaya Çıkartır

Konut kredisi ile ev satın almak istediğiniz zaman bankalar ekspertiz raporları ile satın alacağınız evin uzman eksperler tarafından değerlendirilmesini sağlar. Eksperler yaptıkları araştırmalarda satın alınacak olan evin tadilat sorunları ve tapu problemleri gibi durumlarda olumlu rapor vermezler. Böylelikle eksper tarafından yapılan araştırmalar dolandırılma riskinizin sıfıra inmesini sağlar.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler