Konut Kredisi Kullanılamayacak Durumlar Nelerdir?

Konut kredisi kullanmanıza engel olacak durumlar.


İhtiyaç kredisinde olduğu gibi vergilerden sorumlu olmadığınız ve birtakım vergilerden muaf tutularak sahip olabileceğiniz konut kredileri oldukça uygun bir kredi türüdür. Konut kredisi yalnızca alacağınız konuta ipotek koyulması ve karşılık olarak konut kredisinin kullanılması işlemleri yer almadığından dolayı müşteriler sürekli olarak bu tür kredi türünü seçemezler.
Konut kredisi kullanamayacağınız durumlar başlıca 4 ayrı hususta ele alınmalıdır.

Tapunun Mesken Olarak Görülmemesi

Konut kredisinden yararlanabilmeniz için satın almak istediğiniz konutun mesken olarak işlenmesi gereklidir. Arsa, dükkan ve depo gibi konutlara kredi verilmez.

Akrabalık İlişkileri

Aralarında kan bağı bulunan kişilerden konut satın alacakları zaman konut kredisi alınamaz. Konut satışının finansman olarak görülmesinden dolayı bankalar yalnızca çözüm olarak bireysel finansman kredisi sunarlar. Bu kredi türünün şartları konut kredileri kadar esnek ve uygun değildir ancak müşterilerin başvurabilecekleri seçenekler arasında yer alır.

Konutun Krediye Uygun Olmaması

Satın alınması istenilen konutun kanunlar çerçevesinde uygun şekilde inşa edilmiş olması gereklidir. Almak istediğiniz konutun kat mülkiyetinin uygun olması durumunda kredi alabilirsiniz.

Konutun Bitirilmemiş Olması

Söz konusu talep edilen krediye ait olan konutun incelenmesi için gönderilen görevliler evin tamamlanıp tamamlanmadığına bakarlar. Rapor tutulurken konut yarım kalmış şekilde işlenirse konut kredisi alınamaz. Konutların en az %90’lık kısımlarının bitmiş olması gereklidir. Konut bankanın şartlarına uygun hale gelene kadar kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler