Konut Kredisi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi kullanmadan önce kredi notunuzu olumlu etkileyebilecek noktaları öğrenmeniz kredi alabilme oranınızı arttıracaktır.


Yeni bir ev satın almak için hayal kurmaya başlayan herkes konut kredisi kullanma yöntemini tercih ediyor. Fakat her isteyen, istediği an konut kredisi alamayabiliyor. Bankalar konut kredisi verirken, kredi geçmişine ve kredi notuna göre hareket ederler. Bu sebeple kredi ya da kredi kartı ödemelerinizde gecikmeler var ise ev sahibi olma hayalleriniz başka bir bahara ertelenebilir. Bu sebeple konut kredisi kullanmadan önce bir takım hususlara dikkat etmeniz gerekebilir.

Kredi Kartı Ödemelerinizi Geciktirmeyin

Kredi kartı artık pek çok insanın kullandığı bir karttır. Kredi kartı kullandığınız zaman ödemelerinizi ihmal ederseniz birkaç günlük gecikme bile sizin için ilerleyen dönemlerde sıkıntıya yol açabilir. Kredi kartı harcamalarınıza ait olan ödemelerinizi mutlaka düzenli bir şekilde yapmaya özen gösterin. Kredi kartınızın ödemelerinin en az asgari ödemesini tam zamanında düzenli olarak yatırın. Konut kredisi kullanmadan önce borçluluk oranınızı düşürmeleri de istenebileceği için kredi kartınıza ait olan toplam borç tutarını da düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Kredi Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Kredi kartı kullanımında olduğu gibi ihtiyaç kredisi ödemelerinizi de düzenli bir şekilde aksatmadan yapmanız gerekiyor. Kredi ödemenizde herhangi bir aksaklık meydana geldiği zaman kredi notunuz bu durumdan dolayı olumsuz olarak etkilenir. Bankalar sizin kredi notunuza bakarak size özel bir sicil oluşturdukları için olumsuz sebeplere yol açabilecek durumlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Ayrıca kredi borcunuzun toplam tutarını da toplu bir şekilde ödemeler yaparak düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Kredi Kartı ve İhtiyaç Kredisi Kullanın

Kredi kartlarını daha önce hiç kullanmadıysanız kredi siciliniz oluşmayacağı için ilk önce kendi adınıza özel bir kredi kartı başvurusunda bulunun. En düşük limitli kredi kartı bile olsa kredi notunuz kredi kartı kullanmaya başladığınız zaman yükselecektir. Aynı zamanda kredi notunun yüksek tutulabilmesi için ihtiyaç kredisi de kullanmaya başlayabilirsiniz. Evinizin satın alımı için gerekli olan peşinatı kredi ile çekerek, peşinat ödemesini bu kredi ile yapmayı da deneyebilirsiniz.

Gelir Düzeni ve Çalışılan İş Yeri

Bankalara kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman çalıştığınız iş yerinde en az 6 aydır çalışmaya devam ettiğiniz şartı aranmaktadır. İş yerinizde ne kadar uzun süre çalışıyorsanız geliriniz de bir o kadar yüksek olarak bankalar tarafından değerlendirilecektir. Kredi notunu ve kredi onayını olumlu bir şekilde etkileyen bu durumu göz önüne almadan konut kredisi için başvuru yapmayın. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler