Konut Kredisinde İpotek Kaldırma

Konut kredilerinin kullanılması için ipotek yöntemini tercih edenler geri ödemelerini tamamladıklarında bir dizi işlemi gerçekleştirmek durumundadır.


Konut kredilerinin kullanılması için ipotek yöntemini tercih edenler geri ödemelerini tamamladıklarında bir dizi işlemi gerçekleştirmek durumundadır. Bu işlem konut kredisinde ipotek kaldırma olarak adlandırılır.  Geri ödemenin tamamlanması ile birlikte ipoteğin fek edilmesi yani kaldırılması görevi kredi kullanan kişiye aittir.
Ülkemizde maalesef bu konuda BDDK ile bankalar arasında çeşitli anlaşmazlıklar bulunuyor. Bu durum özellikle ücret konusunda bir standardın getirilmesini de engelliyor. Bazı bankalar konut kredisinde ipotek fekki işlemi için ücret alırken bazıları söz konusu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. Çünkü halen ücret alınıp alınmayacağı konusu bir karar bağlanabilmiş değil! 

Konut Kredisi İpotek Fekki Nedir?

Konut satın almak için bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda şayet kredinizi ipotek göstererek aldıysanız, geri ödemelerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamış olsanız dahi söz konusu ipotek otomatik olarak ortadan kalkmaz. Bunun için kredi kullanan kişi tarafından yapılması gereken işleme ipotek fekki denir. Bu husus hakkında bilgisi olmayanlar bankalara borcunun bittiğini düşünür. Oysa ipotek devam ettiğinden kişinin bankasına olan borcu bitmemiştir. Bu nedenle önemli bir işlem olduğunu, vakit geçirmeden gerçekleştirilmesi gerektiğini önemli hatırlatırız.

Konut Kredisi İpotek Fekki Nasıl Yapılır?

Çektiğiniz kredinin geri ödemesini tamamladığınızda bankadan bir yazı almanız gereklidir. Bu yazı “ipotek fekki yazısı” adını taşır. Bu yazı ile birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek konutunuzun ipoteği sona erdirebilir yani kaldırabilirsiniz.

İpotek Fekki Ücretli mi?

İpotek fekki için ücret alınmalı mı yoksa alınmamalı sorusu halen ilgili platformlarda tartışılmaya devam ediyor. Ancak bu durum konuyla ilgili bir yasal düzenlemenin olmadığı anlamına gelmez.

Kanunlara göre bankaların ipotek fek ücreti alma hakkı yok. Ancak yapılan araştırmalara göre bazı bankalar bu ücreti talep ediyor. Aksi halde ipotek fek yazısı vermeyeceklerini belirtiyorlar. Ancak sizin uymanız gereken “yasalar” olmalıdır. Bankanıza yasal olarak bu ücreti talep etme haklarının olmadığını, bu taleplerinin yasalara aykırı olduğunu belirtmelisiniz.
Fakat öncesinde konut kredisi sözleşmenize bakmanızı öneririz. Bazı bankalar sözleşmeye ipotek fekki ücretinin ödeneceğine dair bir madde ekleyebiliyor. Şayet siz de sözleşmenizi kontrol etmeden imzaladıysanız bu durumda bankanın talep ettiği ücreti ödemek zorundasınız. Sözleşmenizde böyle bir madde yoksa ipotek fekki ödemesi yapmayın! 

İpotek Fekki Yazısı Ücretli mi?

İpotek fekki yazısı ise ücretlidir. Bankaların hemen hepsi ipotek kaldırmak için ihtiyacınız olan ipotek fekki yazısını size belirli bir ücret karşılığında verecektir. Bu ücretin yasalara aykırı olduğuna dair bir madde yok. Bu nedenle sizden istenen ipotek fekki yazısı ücretini ödeyebilirsiniz. Her banka bu işlem için farklı ücretler talep edebiliyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler