Konut Kredisinde Yaptırılan Sigortalar Nelerdir?

Konutunuzu ve kredinizi teminat altında tutabilmek için çeşitli sigorta seçeneklerinden yararlanmayı deneyebilirsiniz.


Tüketici kanununun değişmesi ile birlikte konut kredisinde yaptırılan sigortalarda tüketiciler de artık söz sahibi olabiliyorlar. Kredi başvurusu yapıldığı sırada yaptırılacak olan sigorta hizmetlerinin tüketici istediği zaman kuruluştan temin edilmesi mümkün olabiliyor. Zorunlu ve isteğe bağlı olarak değişen sigortalar yasal değişiklikler ile birlikte tüketicilerin alternatif ve uygun çözümlerden yararlanabilme fırsatına sahip olmasını sağlıyor.

Konut Sigortası

Yangın, su baskınları, hırsızlık, terör, yıkım ve kaza gibi risklere karşı güvence elde etmek istiyorsanız konut sigortasını zorunlu olarak kredi bitimine kadar yaptırmanız gerekiyor. Yıllık olarak tahsil edilen bu sigorta türü, kredinizin geri ödendiği süreç boyunca evinizde meydana gelebilecek tüm hasarları teminat altında tutuyor.

Zorunlu Deprem Sigortası

Kanuni olarak zorunlu olan deprem sigortasında konutun yer aldığı konum ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı ilk olarak çıkartılır. Tespit edilmiş olan metrekare fiyatı konutun brüt metrekaresi ile çarpıldıktan sonra sigorta bedeli ortaya çıkartılır. Zorunlu deprem sigortası her yıl tekrar yenilenmektedir. Sigorta bedeli ise yenilenen dönemdeki şartlar ve kanunlar göz önünde bulundurularak tekrar bedellendirilir.

Hayat Sigortası

Ülkemizdeki bankaların bazıları hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Kredi kullanan kişinin hayatını kaybettiği tarihten sonra borç faiz ile bu sigorta sayesinde karşılanır. Bankalar zorunlu olmasa bile müşterilerine bu sigortayı yaptırmaları için birtakım yönlendirmelerde bulunurlar. Hayat sigortalarında yaş sınırı ise 70 ile 75 arasında çalışacağınız bankanın prensiplerine göre değişebilmektedir. Yaş sınırı aynı zamanda bankanın konut kredilerinde aradığı üst yaş sınırını da temsil etmektedir.

Bireysel Emeklilik Sigortası, Ferdi Kaza Sigortası

Bankaların bazıları hayat sigortası yaptırmayı zorunlu kılmazlar. Tüketicilerin de hayat sigortası istemediği durumlarda karşılıklı anlaşma sağlanır ise alternatif sigorta türlerine gidilebilmesi mümkündür. Hayat sigortasının bir alternatifi olarak sunulan bu sigorta çeşitleri zorunlu tutulmamak ile birlikte alternatif olarak tüm sigortalara ek olarak da önerilebilmektedir.
Konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin karşısında iyi birer seçenek olarak duran bu sigortalar bankaların faiz veya masraf indirimi yapmasına da yol açabilmektedir. Zorunlu yaptırılmış olan konut sigortası ve DASK dışındaki sigortaları kredinizi daha indirimli ve uygun seçenekler ile alabilmek için yaptırmayı deneyebilirsiniz.
Fakat sigortanızı boş yere harcanan paralar ve indirim alabilmek için yaptırılan sigortalar olarak görmekten kaçınmalısınız. Zorunlu veya isteğe bağlı olarak sunulan sigorta türleri sizlerin konutunuzu ve kredinizi teminat altına alan sigorta türleridir. İhtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz bir sigorta türü hayat kurtarıcı bir rol üstlenebilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler