Konut Kredisinden Cayma ve Dönme Hakkı Var mı?

Konut kredisinden cayma hakları nelerdir?
Tüketici haklarının korunması ile ilgili yürürlüğe giren yeni tüketici kanunlarıyla birlikte artık kredilerden cayma ve dönme haklarınızı kullanabileceksiniz. Konut almak isteyen kişiler herhangi bir inşaat firması ya da müteahhit ile anlaşma yaparsa, belirlemiş olduğu konutu satın alabilmek için sözleşme imzalasa dahi konut kredisi cayma hakkını kullanabilir.
14 gün süre ile tüketicilere konut kredileri hakkında yeteri kadar düşünme ve cayma hakkı tanınıyor. Süre tüketicinin cayması ile sonuçlanırsa ağır yaptırımlar uygulanmıyor. Tüketici sözleşmesinin imzalanmasının üzerinden sonra 14 gün boyunca hiçbir gerekçe olmadan cezasız cayılabileceği maddeleri yer alıyor. Konut kredisi başvurusu yapılmışsa kredinin başlangıcı cayma süresinden itibaren işliyor.

Konut Kredisinden Dönme Hakkı Nedir?

Tüketicilerin çıkarları göz önünde bulundurularak kanunlar gereği konutların alıcısı cayma hakları için kendilerine verilen süreyi geçirseler bile, satın almak istedikleri konuta ait işlemler başladıktan sonra vazgeçerlerse dönme haklarını kullanarak sözleşmeye ve yasal sürece ait masrafları karşılamak şartıyla konut kredisi sözleşmesinden vazgeçebiliyorlar.

Cayma hakkı 14 günlük süreçten sonra talep edilirse konutun satışa ait bedelinin %2’lik bir kısmı cayma ücreti olarak alınıyor. Sözleşmeler iptal edildiği zaman müteahhit %20 ve %40 arasında ceza bedeli talep edebiliyordu. Ancak yeni kanunlar ile birlikte sözleşmeden vazgeçerseniz vergi harçları ve yasal yükümlülükleriniz çıkartıldıktan sonra sadece satış bedelinin %2’lik kısmı alınıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler