Konut Kredisini Erken Kapatma Durumunda Ceza Var mı?

Konut kredisini erken ödediğiniz zaman karşılaşacağınız durumlar.


Mayıs 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan Tüketicinin Korunması hakkında kanunlar çerçevesinde, tüketiciler vadesi henüz gelmeyen, bir ya da birden çok taksidi ödeyebileceği ve konut kredisi borçlarının tamamını erken ödeme imkanlarına sahip oluyor.
Böylelikle konut kredilerinin kurulumları, erken ödeme ve ödemenin miktarına göre tüm faiz oranları ve maliyetlere ait olanlarla alakalı durumlar için gerekli indirimlerin yapılmasıyla yükümlü olunuyor. Faiz oranlarının sabit belirlenmesiyle birlikte, sözleşme kapsamında bir veya birden fazla ödemenin vade öncesi yapıldığı dönemlerde konut kredisinin kuruluşu tarafından tüketiciye erken ödeme tazminatı talebi yapılabiliyor.

Konut Kredisi Erken Ödeme Yargıtay Kararı Nedir?

Erken ödemelerin tazminatları mevzu bahis faiz indirimi yapıldığı zaman hesaplanmış olan ve tüketicinin konut kredisinin kuruluşu baz alınarak ödenmiş olan tutar ile kalan vadenin 36 ayı aşmayacak şekilde %1, kalan diğer 36 ayı aşan kredilerde de %2’sini geçmeyecek şekilde belirleniyor.

Oranlar değişkenlik gösterdiği zaman tüketicilerden herhangi bir ceza ya da konut kredisi tazminatı talep edilemiyor. Yargıtayın kararına göre, bankalar 112 milyar lirayı aşan kredilerin erken ödeme ile kapatılması durumunda tüketicilerin erken kapama ücretlerini talep edebilecek.

Fakat bankaların erken ödeme cezasını tüketicilerden talep edebilmesi için kredilerin sabit faiz oranlarına sahip konut kredi olma şartı var. Eğer sabit faiz oranlı konut kredisi değil ise erken kapama ücreti talebi yapılamıyor. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler