Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi almayı düşünenlerin hangi şartları sağlaması gerektiği konusunda bilgiler.


Kredi çekmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Bu yazımızda kredi çekebilmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğini, kredi notunun önemini, kredi çekerken eş rızasının önemini anlatacağız.
​Yazımıza geçmeden önce konuyla ilgili "Findeks Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?" ve "Neden Kredi Çekemiyorum?" isimli yazılarımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Neler?

Kredi çekmek için bir dizi şart bulunur. Yazımızda bu şartlara ilişkin hemen herşeyi bulabileceksiniz. Ev – otomobil satın almak, düğün yapmak, yurt dışına eğitim almaya gitmek, bu ve bunun gibi sebeplerle her yıl on binlerce insan bankalara kredi başvurusunda bulunuyor. Siz de ihtiyacınız olan bir konuda kredi alarak hayatınızı kolaylaştırma fırsatına sahipsiniz. Fakat bankaların kredi verme konusunda oldukça seçici davranan kurumlar olduğunu hatırlamanızda fayda var. Bankaların kredi vermek için oluşturdukları şartları bilmeniz, kredi çekebilmeniz için size yol gösterici olacaktır. Dilerseniz bu şartları hemen incelemeye başlayalım.

Kredi Çekebilmek İçin En Az Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor?

Kredi çekebilmeniz için en az 18 yaşında yani reşit olmanız gerekiyor. Reşitlik yaşı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Bu sınır ülkemizde seçme ve seçilme hakkından tutun da bankalar nezdinde kaale alınma noktasına kadar geçerlidir.

Kredi Çekebilmek İçin Ne Kadar Gelire Sahip Olunmalı?

Bankalardan kredi kullanabilmek için asgari bir gelir limiti bulunmaz. Bu noktada aylık ne kadarlık bir gelirinizin olduğuna değil, belgelenebilir ne kadar geliriniz olduğuna bakılır. "Neden Kredi Çekemiyorum?" isimli yazımızda kredi çekebilmeniz için neden belgelenebilir geliriniz olması gerektiğine değindik, inceleyebilirsiniz. Bankadan bankaya değişen değerlendirme kriterlerinden biri de çekmek istediğiniz kredinin aylık kredi ödemesinin en az iki katı kadar bir gelirinizin bulunmasıdır. Dediğimiz gibi, bu tüm bankalar nezdinde aynı oranda olmayacaktır. Burada sadece oranlar değişse de bu yöntem kullanılan önemli bir kriterdir.

Krediler sayfamızı ziyaret ederek bankaların kredi oranlarını takip edebilirsiniz.

Kredi Çekebilmek İçin Sigortalı Olmak Şart Mı? Ne Kadar Süredir Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi çekebilmeniz için bir gelirinizin olması şarttır. Bunun incelenmesinin en kolay yolu ise eğer bordrolu çalışan iseniz sigorta sürenize bakılmasıdır. Sigorta süreniz ne kadar istikrarlı ise bankanın size güvenmesi o denli kolay olacaktır. Yeterli sigortalı olma süresi kimi bankalarda 3 ay olarak kabul edilir kimi bankalarda ise 6 ay olarak kabul edilir. bu nedenle de biz buna en az bir sene sigorta koyalım ki garanti olsun.

Emeklinin - Memurun Kredi Çekebilmesi İçin Sigorta Süresine Bakılır Mı?

Memur ya da emekliyseniz kredi çekebilmeniz için sigortalılık süresi aranmaz. Burada devreye risk raporları ve kredi notları girer. Zira emeklilerin veya memurların gelirleri diğer kesimlere göre daha garanti olarak görüldüğünden sigortalılık şartı atlanacaktır. Kredi notu ile ilgili "KKB ve Findeks Nedir?" isimli yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz.

Kredi Çekebilmek İçin Eş Rızasına İhtiyaç Var Mı? İpotekli Kredi Çekmek

Kredi çekebilmeniz için öncelikli şartlar arasında eş rızası yani eş muvafakatnamesi vermenize gerek bulunmaz. Ancak gelirinizin yeterli gelmediği durumlarda bankalar gerek görürlerse ipotek için mal göstermenizi isteyebilirler. Evinizi ipotek göstermeniz için eşinizden yazılı muvakafatname almanızın şart olduğunu belirtelim. Aynı zamanda ipotekli kredi çekmek için kefil de istenecekse, kefilin eşinden de aynı belge mutlaka alınmalıdır. İpotekli ihtiyaç kredisi ile ihtiyaç kredisinin arasında ne gibi farklar bulunduğunu merak ediyorsanız "​İpotekli İhtiyaç Kredisi ile İhtiyaç Kredisinin Farkı Nedir?" isimli yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Kredi Çekebilmek İçin Kefil Bulmak Şart Mı?

Kredi çekmek için her banka her durumda kefil istemeyecektir. Ancak gelir durumunuz yeterli değilse, ödeme performansınızda sorunlar varsa yani kısacası banka sizin krediyi zamanında ödeyebileceğinize ikna olmadıysa kefil isteyebilir. Yanlış bilinen bir durum da şudur ki bankalar, kefili bulduğunuz anda size kredi vermeyedebilir.

Genel olarak durumu özetlersek, kredi çekmek için öncelikli olarak belgelenebilir bir gelire ihtiyacınız var. Burada sihirli kelime "belgelenebilir". Belgelenebilir geliriniz bulunuyorsa bu kez de risk raporu ya da findeks kredi notu gibi etmenler incelenir. Kredi notunuz düşükse, ne yazık ki kredi başvurunuz olumsuz olarak dönecektir. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi merak ediyorsanız "Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?" isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler