Kredi Aylık Taksidini Erken Ödeyene Ceza Var mı?

Krediniz aylık ödemelerini erken ödemeniz durumunda karşılaşacağınız yaptırımlar.


Kredi kullanan insanların en fazla merak ettiği konular arasında kredi ödemesi erken yapıldığı zaman herhangi bir ceza alıp almayacakları bulunuyor. Erken ödeme cezası, kredi borcu olan müşterilerin anlaşma yaptıkları banka ile aralarında yapmış oldukları ödeme planlarını değiştirmek istemesi durumunda bankalar tarafından uygulanan cezalardır.
Ödeme planları dışında yapılan erken ödemelerde bankaların ceza uygulamasının sebepleri arasında yeniden yapılandırılmış kredilerin, faiz oranlarının düşmesi ve bankaların da bu krediden elde ettikleri karın düşmesi yer alıyor.

Ödeme cezaları bankaların kredi zararını dengelemiş oluyor. Yalnızca ülkemize özgü olmayan bu durum ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin de uyguladığı cezalardır.

Erken Ödeme Cezası İade Edilir mi?

Ülkemizde son günlerde erken ödeme cezalarının kalktığı ile alakalı olan haberler yer alıyor. Bankalara tüketiciler tarafından açılan davalar kredilerin müşterilerin almış olduğu kredilerin ödeme cezalarının iadeleri ile karşılaştırılıyor.

Fakat bu karşılaştırma ve ortaya çıkan durum yeteri kadar yansıtılmadığı için genel olarak kapsamıyor. Krediler ile bankalar müşterilerinin erken ödemelerini ve yeniden sözleşme yapılandırmalarını daha önceden belirtmedikleri için mahkemelerin kararı bu yönde olmuştur.

Yasalar şu an erken ödeme cezasına herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Kredi ödemesi tüketici haklarını korumaya yönelik düzenlemelere uğrasa dahi şu an erken ödeme cezaları hala bankalar tarafından müşterilerine uygulanıyor. Konu ile alakalı cezaların kalkmasına ait çalışmalar ile sürmeye devam ediyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler