Kredi Başvurularım Neden Reddediliyor? Neden Onaylanmıyor?

Kredi başvurunuzun neden onaylanmadığını makalemizi okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
Bankalar size kredi vermeyi en az sizin kadar ister. Çünkü bu sistemden bir gelir elde ediyorlar. Ancak buna karşın banka kredi başvurularını bazen reddedebiliyor. İşte bu durumda devreye banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddeder sorusu giriyor. Kredi taleplerine olumsuz yanıtların gelmesi pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden sadece tek bir husus üzerine yoğunlaşmanız sizi yanıltacaktır.

Bankaların Kredi Talebini Reddetme Nedenleri

Kredi başvurusu neden olumsuz araştırmanıza öncelikle bankadan ne kadar kredi talebinde bulunduğunuz ve bu kredinin geri ödeme planına bütçenizin uygun olup olmadığı ile başlayın. Çünkü bankalar geri ödeyebileceğinize inanmadıkları bir miktarı asla size kredi olarak vermez. Dolayısıyla kredi notunuz yüksek, finansal durumunuz parlak olsa dahi kredi başvurum neden onaylanmıyor sorusunu yüzlerce kişi gibi siz de sormaya başlayabilirsiniz.

Aynı Anda Çok Bankaya Başvurmayın!

Kredi başvurunuzu kaç bankaya ilettiğinizi de dikkate almanız gerekiyor. Kredi neden alamıyorum düşüncenize neden olan aynı anda birkaç bankaya kredi başvurusu yapmanız da olabilir. Maalesef bu hataya çok sayıda kişi düşüyor. Seçtiğiniz banka eğer hesabınızın bulunduğu hatta kredi kartını kullandığınız banka olursa kredi talebinize olumlu yanıt gelme ihtimali daha yüksek olur. Fakat hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın, yanıt gelmeden bir diğer bankaya başvurunuzu iletmeyin.

Bankaya Eksik Bilgi ve Belge Sunmayın!

Kredi başvurularım neden reddediliyor sorusuna bir yanıt da bankaya eksik belge ya da eksik bilgi ile başvuru yapmanız olabilir. Bankalara karşı tamamen şeffaf olmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin kira gelirinizi bankaya beyan etmediyseniz bu durumda gelir durumunuz olduğundan daha düşük görünecektir. Haliyle gelir gider tablonuz pek parlak olmadığından banka başvurunuzu reddedecektir. Oysa gelir ve giderlerinizi doğru olarak beyan etmeniz şansınızı daha da yükseltebilir.

Kara Listedeyim, Kredi Başvurum Reddedilir mi?

Finansal geçmişinizin de kredi taleplerinin reddedilmesinde çok büyük önemi vardır. Eğer daha önce aldığınız bir kredinin geri ödemesinde sıkıntı yaşadıysanız bankaların kara listesinde adınız mevcut olabilir. Bu durumda maalesef hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın, olumlu yanıt alma ihtimaliniz düşük olacaktır. Bankaya kredi başvurusu yapmak için kara listeden çıkmayı beklemeniz çok daha doğru bir seçim olacaktır.
Bankalara yazılı bir dilekçe ile başvurarak kredi başvurunuzun neden reddedildiğine dair bilgi talep etme hakkınızın da bulunduğunu belirtmek isteriz. Dilekçenize kısa bir süre sonra yanıt gelecektir. Bu doğrultuda başvurunuza onay gelmemesinin nedeni üzerine yoğunlaşabilir ve sorunu ortadan kaldırdıktan sonra yeniden başvuru yapmayı da deneyebilirsiniz.

Kategori:

Diğer Makaleler