Kredi Başvurum Neden Reddedilir?

Kredi başvurunuzun onaylanmama nedeni.


Bankalara yaptığınız kredi başvurusunun reddedilmesi halinde büyük bir şaşkınlık yaşadığınızı biliyoruz. Şimdiye dek borçlarınızı düzenli ödemiş olmanız, herhangi bir bankaya yaptığınız başvurunun kabul edileceği anlamına gelmiyor. Kredi başvurusu neden olumsuz sonuçlanır sorusunun onlarca farklı yanıtı olabilir. Bu konuda sadece bankalara olan borçlarınızı düzenli olarak ödeyip ödemediğinizi düşünmeyin.

Banka Neden Kredi Başvurusunu Reddeder?

Öncelikle yanıtını aradığınız soru bu olmalıdır. Kredi başvurusu neden onaylanmaz? Bazen aklınıza dahi gelmeyen nedenler kredi başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Örneğin neden kredi alamıyorum sorunuzun yanıtı kredi başvurusu yaparken doldurduğunuz formda bir hata ya da eksiklik olması da olabilir. Çünkü bankalara karşı şeffaf olmalısınız. Gizlediğiniz bilgiler, hatalı doldurduğunuz formlar kredi notunuzun yüksek olmasına karşın başvurunuzun onaylanmamasına sebebiyet verebilir.

Bankalarla Olan İlişkiniz Kredi Başvurusunu Etkiler

Çok sayıda kişi daha önce hiç kredi talep etmediğini, hatta bankalarla çok fazla ilişkisinin de olmadığını söyler. Buna karşın kredi başvurusunun reddedilmesinden yakınır. Oysa ödemelerinizde, para transferlerinizde bankaları çok fazla tercih etmiyor olmanız olumlu değil olumsuz bir puandır. Yani kredi başvurusu neden reddedilir sorusunun bir diğer yanıtı da bankaları çok fazla kullanmıyor olmanızdır. Ödemelerinizde daha fazla bankaları tercih edin.

Kredi Başvurusunun Reddedilme Nedenleri

Bireysel kredi başvurusu hangi durumlarda reddedilir konusunda kredi kartı kullanımının etkisi de yadsınamaz. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız bankalar sizi tanır. Gelir gider dengeniz hakkında bilgi sahibidir. Ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız da biliyor olduğundan eğer sergilediğiniz tablo olumluysa kredi başvurunuz kabul edilir. Eğer kredi kartı kullanmıyorsanız banka hakkınızda daha detaylı araştırma yapmak yerine direk olarak başvurunuzu reddetmeyi tercih edebilir.

Daha önce herhangi bir yakınınıza kredi talebinde kefil olup olmadığınız da önemli hususlar arasında yer alıyor. Çünkü banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddedebilir sorusunun bir diğer yanıtı da kefalet geçmişiniz olabilir. Eğer kefil olduğunuz kişi aldığı kredinin geri ödemelerini düzenli yapmadıysa bu durum sizin hanenize de eksi puan olarak yazılır.

Bankadan ne kadar kredi talep ettiğiniz de mühim unsurlardan biridir. Eğer talep ettiğiniz miktar sizin bütçenizi aşıyorsa bu durumda banka kredi başvurusu hangi nedenlerle reddedilir düşüncesini tartışmanıza dahi gerek yok. Çünkü hiçbir banka geri ödeme planı bütçenizi aşan bir kredi talebine onay vermez. İhtiyacınız olan miktar daha fazla olsa da dengeli bir kredi talebinde bulunmanız şart!
Şayet aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız bu da kredinin reddedilme nedenleri arasında yer alır. Öncelikle en çok kullandığınız bankayı seçmelisiniz. Ödemelerinizde tercih ettiğiniz ya da kredi kartını kullandığınız banka başvurunuzu reddederse bu durumda başka bir bankayı tercih edebilirsiniz. Ancak öncesinde başvurunuza olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmesini beklemeniz, en doğru davranış şekli olacaktır.

Diğer Makaleler