Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların kredi başvurunuzu değerlendirirken göz önünde bulundurdukları kredi notları ve anlamlarını sizler için sıraladık.


Kredi kullanabilmeniz için bankalar, Findeks’in hazırlamış olduğu risk raporunu inceleyecekler ve kredi notunuzu yeterli gördüklerinde tarafınıza kredi kullandıracaklardır. Bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman değerlendirmeniz eski ismiyle kredi kayıt bürosu, yeni adıyla Findeks tarafından daha önceki kullanımlarınıza bağlı olarak oluşturulmuş kredi notları üzerinden yapılır. Kredi notunuzun seviyesine göre kredi alıp alamayacağınız ve kredi miktarınız belirlenir. Kredi notuzun oranlarına göre kredinizin miktarı, kefil istenip istenmeyeceği ve diğer detaylar belli olmaktadır.
Dilerseniz yazımıza geçmeden önce “Risk Raporu Nedir? Kredi Notuna Etkisi Olur mu?” yazımızı da okuyabilirsiniz. Böylece bankalar açısından risk raporunun önemini de detaylıca anlamış olacaksınız.

Türkiye’de Ortalama Kredi Puanı Kaç?

Türkiye’de ortalama olarak kredi notu 1.400 puan seviyesindedir. Eğer bu puanın üzerinde bir kredi notuna sahipseniz kredi başvurusu taleplerinizde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kredi not aralıkları ve ifade ettiklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplanamayan Grup

Ülkemizde özellikle ödenmeyen krediler ve kredi kartları nedeniyle findeks risk raporunda kredi notu hesaplanamayan bir kitle bulunuyor. Bu kitle içindeyseniz, ne yazık ki bir süre hiçbir suretle kredi çekemeyeceksiniz demektir. Zira bankalar, kredi notu hesaplanamayan müşterilerine güvenemezler ve kredi kullandıramazlar. Bu kanuni bir zorunluluktur. Çünkü müşteri, kredi notunun hesaplanamayacağı bir noktadaysa, takipte kredi ya da kredi kartı borçları olduğundandır. Bu kitlenin takipteki kredi borcunu kapatmasının akabinde, belli bir süre geçmesiyle beraber kredi notu hesaplanmaya başlanacaktır.

0-699 Kredi Puanı

Bu aralıkta bir kredi puanına sahipseniz en riskli grupta yer alıyorsunuz demektir. 0-699 arasındaki kredi puanları başvuru yaptığınız zaman banka tarafından yeterli görülmeyecek ve tarafınıza kredi verilmeyecektir. Kredi puanının yalnızca tarafınıza kredi verilip verilmeyeceğinin değerlendirildiği bir mekanizma olmadığını belirtelim. Kredi puanı dediğimiz sistemde kefil ihtiyacından tutun da faiz oranına kadar pek çok detay bankalarca belirlenebilir. Biraz daha açmamız gerekirse, kamu bankaları size bu puanlarla kredi verebilir ancak sizden iki kefil isteyebilir ve bununla beraber en yüksek faiz kredinizde uygulanabilir.

700-1099 Kredi Puanı

0 ila 699 arası puanın olumsuzluklarının yavaştan düzelmeye başladığı risk grubudur. O yüzden de orta risk grubu olarak isimlendirilen bu grupta, kredi puanına göre artık daha kolay kredi çekmenizin önü açılacak demektir. Ancak elbette hemen bir aksiyon almanız zordur. Yine 0-699 puan arası riskli gruptaki gibi sizden kamu bankaları kefil istenmeye devam edecektir ve faiz oranları yüksek risk grubuna nazaran daha düşük olacaktır. Bu durum için örnek verelim, iki kefil yerine tek kefil, üç birim faiz yerine iki birim faiz uygulanacaktır. Özel bankalar ise bu süreçte sizi halen yüksek riskli görecek ve kredi vermeye yanaşmayacaktır. Yine de hesaplanabilir bir kredi puanınız olduğundan bazı bankalardan kredi almanızın olanağı bulunur.

1100 – 1499 Kredi Puanı

1100 ile 1499 kredi puanı ise Findeks sisteminde “Az Riskli” sınıfına sizi dahil edecektir. Bu grupta iken kefilsiz bir şekilde düşük miktarlardaki krediler için bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat yine de belirtmekte fayda var; kredi başvurusundaki faiz oranı seviyesi, bankanın açıkladığı kredi faiz oranı seviyesinden yukarıda olabilir. Yani halen banka için biraz da olsa geri ödememe riskiniz bulunacağından bankanın bu yöntem ile kredi çekme isteğinizi sorgulayacağını düşünebilirsinz.

1500 – 1699 Kredi Puanı

Kredi başvurusu yaptığınız zaman bu aralıktaki puanlar bankalar tarafından uygun görülmektedir. Bu puan aralıklarına sahipseniz başvuru yaptığınız zaman kefilsiz bir şekilde uygun faiz oranlarından yararlanarak kredilerinizi bankalar onaylayacaktır ve piyasadaki normal kredi faiz oranları üzerinden kredinizi kullanabilirsiniz.

1700– 1900 Kredi Puanı

Bankalara başvuru yaptığınız zaman kredi puanlarınız bu aralıkta yer alıyor ise bankalar tarafından en iyi puan aralığına sahip kişilerden biri olarak görülürsünüz. Bankalara düzenli bir şekilde ödeme yaptığınız ve ödeme geçmişiniz olumlu gözüktüğü için en düşük faiz oranları üzerinden kredi çekebilirsiniz. Ayrıca bankalar bu puan aralıklarında yer alan müşterilerine hazır kredi imkanları da sunarlar.
Dilerseniz en uygun faizli ihtiyaç kredisini İhtiyaç Kredileri, taşıt kredilerini Taşıt Kredileri, konut kredilerini ise Konut Kredileri sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

Yazımızdan da anlayacağınız üzere bankalardan uygun faiz oranları ile sorunsuz bir şekilde kredi çekebilmek için en iyi puanlar 1.400 – 1500 aralığı ve üzerindeki puanlardır. Bu puan aralıklarına sahip bir kişiyseniz dilediğiniz bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru talebiniz incelendikten sonra kredinizin onayı kısa bir süre içerisinde verilecektir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler