Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların kredi başvurunuzu değerlendirirken göz önünde bulundurdukları kredi notları ve anlamlarını sizler için sıraladık.
Bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman değerlendirmeniz kredi kayıt bürosu tarafından daha önceki kullanımlarınıza bağlı olarak oluşturulmuş kredi notları üzerinden yapılır. Kredi notunuzun seviyesine göre kredi alıp alamayacağınız ve kredi miktarınız belirlenir. Kredi notuzun oranlarına göre kredinizin miktarı, kefil seçeneği ve diğer detayları belli olmaktadır.
Türkiye’de ortalama olarak kredi notu 1.400 puan seviyesindedir. Eğer bu puanın üzerinde bir kredi notuna sahipseniz kredi başvurusu taleplerinizde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kredi not aralıkları ve ifade ettiklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

0-700 Kredi Puanı

Bu aralıkta bir kredi puanına sahipseniz riskli grupta yer alıyorsunuz demektir. 0-700 arasındaki kredi puanları başvuru yaptığınız zaman banka tarafından yeterli görülmeyen bir kredi puanlarıdır. Kamu bankalarından kefil göstererek kredi alabileceğiniz bu puanlarda uygulanacak olan faiz oranları yüksek olacağı için kredi puanlarınızı yükseltmeniz gereklidir.

1.100 – 1400 Kredi Puanı

Daha az riskli grupta yer alan bu kredi puanları kefilsiz bir şekilde düşük miktarlardaki kredi başvuruları için yeterlidir. Bankaların kabul edilebilir gördüğü bu seviyelerdeyseniz faiz oranlarının risk durumu sebebiyle normal kredilerden daha yüksek olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.
1.400 – 1.600 Kredi Puanı
Kredi başvurusu yaptığınız zaman bu aralıktaki puanlar bankalar tarafından uygun görülmektedir. Bu puan aralıklarına sahipseniz başvuru yaptığınız zaman kefilsiz bir şekilde uygun faiz oranlarından yararlanarak kredilerinizi bankalar tarafından alabilirsiniz.

1.600 – 1900 Kredi Puanı

Bankalara başvuru yaptığınız zaman kredi puanlarınız bu aralıkta yer alıyor ise bankalar tarafından en iyi puan aralığına sahip kişiler olarak görülürsünüz. Bankalara düzenli bir şekilde ödeme yaptığınız ve ödeme geçmişiniz olumlu gözüktüğü için en düşük faiz oranları üzerinden kredi çekebilirsiniz. Ayrıca bankalar bu puan aralıklarında yer alan müşterilerine hazır kredi imkanları da sunarlar.

Yazımızdan da anlayacağınız üzere bankalardan uygun faiz oranları ile sorunsuz bir şekilde kredi çekebilmek için en iyi puanlar 1.400 ve üzerindeki puanlardır. Bu puan aralıklarına sahip bir kişiyseniz dilediğiniz bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru talebiniz incelendikten sonra kredinizin onayı kısa bir süre içerisinde verilecektir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler