Kredi Çekerek Kredi Kartı Borcu Ödemek

Kredi kartlarınızın ödemeleri ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız alternatif yollara göz atmayı deneyebilirsiniz.


Kredi kartı borçlarınız biriktiyse ve ne şekilde kapatacağınızı düşünüyorsanız bazı alternatif ödeme yöntemlerini de değerlendirmenizde yarar olabilir. Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız ve bu kartların bazılarını öderken, bazılarının yalnızca asgari tutarlarını ödeyebiliyorsanız riskli durumda olduğunuzu söyleyebiliriz.
Kredi kartları bildiğiniz üzere insanların hayatını kolaylaştırmak için üretilmiş olan kartlardır. Bilinçli ve hesaplı bir şekilde kullanıldıkları sürece kredi kartları ile sizler de hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda kredi kartınız ile ödeyemeyeceğiniz tutarda alışverişler yapıyorsanız daha sonra büyük sıkıntılar yaşayabilmeniz de mümkün.

Kredi kartlarına ait olan borçların ödenmesi her kredi kartının kendi sorumluluğundadır. Bu durumda harcamalarınızı hesaplı bir şekilde yaparak ödeme konusunda kendinize iyi bir plan oluşturmanız gereklidir. Kredi kartı ile alışveriş yaparken, sanki bu ödemeleri hiçbir zaman yapmayacakmışsınız gibi düşünmek yerine belirli oranlar eşliğinde alışveriş yapmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Birikmiş kredi kartı borçlarının ödenebilmesi için ilk etapta bankanızdan kaçmak yerine banka ile anlaşma yolunu tercih edin. Ödemediğiniz kredi kartı borçlarından dolayı meydana gelebilecek olan gecikme faizleri ilk aydan sonra başlamaktadır. Daha sonraki 3 aylık süreçte ise tarafınıza uyarı mektubu gönderilir. Bu uyarıdan sonra 15 gün süre boyunca bankanız beklemeye geçer. 15 içerisinde bankadan kaçar veya herhangi bir şekilde iletişime geçmezseniz bankanız sizin adınıza yasal takip sürecini başlatır. Bu yasal takip süreci bankanın kara listesine dahi girmenize sebep olabilir.

İhtiyaç Kredisi ve Tek Bir Kredi Kartı Oluşturma

Bu tür durumlar yaşandığı zaman yine bankalardan destek alabileceğinizi unutmamalısınız. Kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz birden fazla kartınızı tek bir kartta toplamayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde gecikme faizlerini düşürmeyi başarabilirsiniz. Bankanıza kredi kartınızı kapatmak istediğinizi ve borcunuzu taksitli bir şekilde ödemek istediğinizi de mutlaka bildirin.

Birden fazla kredi kartını tek bir kartta toplamak yönteminden yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda ihtiyaç kredisi alarak da kredi kartı borçlarınızı ödemeyi deneyebilirsiniz. Kredi kartı taksitlerinizde çekmeyi düşündüğünüz ihtiyaç kredisinin taksitlerinden daha fazla faiz mevcut ise kredi çekip tüm kredi kartı borçlarınızı tek bir seferde kapatmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle daha düşük faiz oranları ile çektiğiniz kredinin borçlarını ödemeye devam edersiniz.

İki durumda da bankanız ile iletişim halinde olmayı ve hangi durumun sizin bütçeniz için daha uygun olduğunu detaylı bir şekilde araştırmayı unutmayın. Kredi kartı borcunuzu kapatabilmek için hangi miktarda ihtiyaç kredisine ihtiyaç duyduğunuzu ve bu kredilerin faiz oranlarına mutlaka dikkat edin. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler