Kredi Dosya Masrafı İadesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi kullanan kişilerin dosya masrafı iadesi almak için izlemesi gereken yollar.


Kredi dosya masrafı iadesi için uygulanan prosedür oldukça kolay. Şu an için sadece bireysel krediler için uygulanan bu kararda başvuruları sadece gerçek kişiler gerçekleştirebilmektedir. Tüketici Hakem Heyeti'ni de devreye sokabileceğiniz gibi öncelikle bu işlemi şahsi olarak gerçekleştirmeniz zaman açısından daha faydalı olacaktır. 

Dosya masrafı iadesi için yapılması gerekenler

  • Öncelikle dosya masrafı iade dilekçesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu dilekçeyi internetteki pek çok siteden temin etmeniz mümkün. Hatta yanlışlık yapmamanız için örnek olarak doldurulmuş ve tüketiciye sunulmuş olanları da mevcut. Bu dilekçeyi, bilgi doğruluğunu en üst seviyede tutarak doldurmanız gerekmektedir. 
  • Hazır olan dilekçenizi posta aracılığı ile kredinizi kullanmış olduğunuz bankanın şubesine göndermelisiniz. Burada gerekli incelemeler yapılacak ve maksimum 30 iş günü içerisinde elinize başvuru teyit belgesi gelecektir. Başvuru teyit belgesi, bankanızın bu dilekçeyi aldığına dair bir cevap niteliği taşır.
  • Başvuru teyit belgesi elinize ulaşmadı ise ya da banka böyle bir yazıyı size hiç göndermedi ise artık Tüketici Hakları için devreye girme zamanı gelmiş demektir. 30 günlük süre içerisinde bankanız size yazılı bir dönüş yapmadığından dolayı, Tüketici Hakem Heyeti Formu doldurup Türkiye Bankalar Birliği'ne göndermelisiniz. 
  • Bu formu herhangi bir yerden edinemediyseniz www.tbb.org.tr adresinden edinmeniz mümkündür.
  • Elinizde kredi dosya masrafı tutarınızı geri alabileceğinize dair sözleşme fotokopisi, bankadan tarafınıza verilen bir evrak ya da farklı bir delil var ise bunları da dilekçenizde ek olarak sunabilirsiniz.
  • Tüketici Hakları bankanıza direk dava açacağından bu süreç biraz zaman almaktadır. Ancak haklı olan siz iseniz en yakın zamanda banka paranızı iade etmek durumunda kalacaktır.  

Diğer Makaleler