Kredi Dosya Masrafı İadesini Kimler Alamaz?

Belirli durumlarda kredi dosya masraf iadesi alınamıyor.


Tüketicinin korunmasına dair son çıkan karar ile son 10 yılda kullanılan kredilerin dosya masraflarının geri alınabileceğini hemen hemen herkes haberlerden ya da sosyal medyadan takip ediyor. Bu iade için belli prosedürler gerektiği de uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar arasında yerini almakta.Tüketici Hakları da, bu konuda özellikle tüketicinin yanında destek olma konusunda tüm çalışmalarını sürdürüyor. Peki dosya masrafı iadesi nedir? 

Kredi dosya masrafı iadesini kimler alamaz?

Dosya masrafı iadesi, son 10 yılda kullanmış olduğunuz krediler için ödemiş olduğunuz belli bir tutardır. Kredinin türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi, bu rakam bankadan bankaya da farklılık göstermektedir. Bu tutarın geri alınması bundan sonrası için resmi merciler tarafından kesin kılındı. Tabi belli şartların yerine getirilmesi şartı ile. 
Banka ile kredi sözleşmesi yapılırken, imzalamanız için size sunulan evraklarda şartlar maddeler halinde yer alır. Eğer bu şartların içinde dosya masrafı ödeyeceğinize dair bir madde bulunuyorsa ya da banka yetkilisi tarafından size bu durum bildirildi ise, dosya masrafı iadesi almanız oldukça zor. Çünkü yasa haberi olmadan banka tarafından belli maddelere imza attırılmış olan tüketicileri korumaktadır. 

Başvurunuzu yaparken tüketici haklarından yardım alabileceğiniz gibi, şahsi olarak da bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Öncelikle dosya masrafı iade dilekçesi edinmeniz gerekmektedir. 

Bunu internetten ya da daha önce bu işlemi yapmış kişilerden temin etmeniz mümkündür. Dilekçe örneğindeki bilgileri, doğru ve kredi çekilen tarihteki güncelliğine göre doldurmalısınız. Dilekçenizi doldurduktan sonra, hangi bankanın hangi şubesinden kredi kullandıysanız bu adrese yollamalısınız. Banka yetkilileri, en kısa sürede gerekli incelemeleri gerçekleştirip size yine posta yoluyla dönüş sağlayacaktır. 

Unutmayın eğer dosya masrafı iadesi hakkında bilgi sahibi iseniz, bu maddenin altında imzanız bulunuyorsa iade işleminiz olumlu olarak sonuçlanmaz.

Diğer Makaleler