Kredi Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kredi hayat sigortası bazı durumlarda sigorta şirketleri tarafından bankalara sizin adınıza ödenmez. Hangi durumlarda kredi hayat sigortası ödenmez?
​Kredi hayat sigortası poliçesi hazırlarken sigortalının mevcut hastalıklarına sahip olmasına rağmen beyan etmemişse ve bu hastalık sonucu ölüm gerçekleşmişse sigorta şirketi ödeme yapmayı kabul etmez. Ek olarak intihar sonucu vefat eden sigortalılara da ödeme yapılmaz. “Kredi Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir?” konusunu da inceleyerek kredili hayat sigortasının nasıl iptal edileceği ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında “Kredi Hayat Sigortası Nedir? Sorularla Kredi Hayat Sigortası” konumuzu incelerseniz konuyla ilgili daha fazla detaya da sahip olabilirsiniz.
 Şimdi kredi hayat sigortası hangi durumlarda iptal edilir, bunu açıklayalım.

Farklı Hastalıktan Ölenin Kredi Borcunu Kredi Hayat Sigortası Öder Mi?

Kredi borçlusu sigorta şirketine bildirmediği bir hastalıktan vefat etmiş olursa, vefat sebebi hastalık bildirilmeyen hastalıklardan herhangi birinden kaynaklanıyorsa, arada nedensellik bağı bulacağı için, söz konusu bu durumu bile kendi lehine çevireceğinden sigorta şirketi tazminatı ödemeyecektir.

Kanser Hastalarının Kredi Borcunu Sigorta Öder Mi?

Kredi borçlusu sigorta şirketine kanser olduğunu bildirirse kredi borcunu sigorta öder. Kanser hastalığı bildirilmemiş ve ölüm sebebi de kanser hastalığıysa tazminat ödenmez, kredi borcu mirasçılara kalır. Fakat burada bir konuya da dikkat çekmemiz gerekir. Kanser hastası olduğu için kredi hayat sigortasına başvuran biri için sigorta şirketleri sigorta yapmaya imtina edebilir.

Kalp Krizinden Ölen Kişinin Kredi Borcunu Sigorta Öder Mi?

Kredi borçlusu sigorta şirketine kalp hastası olduğunu bildirirse kredi borcunu sigorta öder. Kalp krizi geçiren ve kredi almak isteyen tüketiciler, hastalar hastalığı atlatsalar bile kredi alamazlar. Bankalar, "Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız" derken, BDDK, "Her banka kredi ve risk politikasını kendisi belirler" açıklamasını yapmaktadır. Bankaların bekledikleri şey ise bu durumda olan tüketicilerin bir kefil ile krediye başvurmasıdır.
 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ise konuyla ilgili yaptığı açıklamasında her bankanın hayat sigortası şartı arayabileceğini ve bu durumun da bankanın kendi ticari kararı olduğunu ifade etmektedir. Bankaların böyle durumda karşılaşmaları halinde kefil isteme gibi bir hakları olduğunun da belirtildiği açıklamada bankaların kredi politikalarıyla ilgili bir müdahalede bulunulmayacağını ve ilgili bankalar için de herhangi bir işlem yapılmayacağı aktarılmaktadır.

Kredi Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Poliçe, vefat durumu ile karşılaştığında mevcut borcun tamamını sigorta şirketi tarafından karşılanması sağlar. Poliçede belirtilen rizikoların gerçekleşmesi sonucunda sigortalı, kredi borcunu ödeyemeyecek bir durumda ise hayat sigortası ödeme yapar. Ölüm dışında eğer poliçeye ekletilmişse iş göremezlik ve malullük durumunda da hayat sigortası tarafından bankaya ödeme yapılır.

Kredi Hayat Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?

Sigorta şirketi, gerçekleşen her bir riziko için farklı bir tutarda ödeme yapar. Sigorta poliçelerinin içerdiği teminat limitleri ve türüne göre değişkenlik gösterir. Kendi içinde özel limitleri vardır. Daha ekonomik poliçelerde daha düşük tazminatlara yer verilir. En yüksek ödemeyi tam kapsamlı poliçeler yapar.

Kategori:

Diğer Makaleler