Kredi hayat sigortası her yıl yenilenir mi?

Kredi hayat sigortasının her yıl yenilenip yenilenmediği büyük bir merak konusudur. Uzun vadeli kredi çeken herkes her yıl ayrıca sigorta ödeyip ödemeyeceğini araştırır.
Kredi hayat sigortasının her yıl yenilenip yenilenmediği büyük bir merak konusudur. Uzun vadeli kredi çeken herkes her yıl ayrıca sigorta ödeyip ödemeyeceğini araştırır. Peki, kredi hayat sigortası her yıl ödenir mi?
 Kredi hayat sigortası, çektiğiniz kredinin başınıza kötü bir şey gelmesi durumunda (Ölüm veya sakatlık) yakınlarınız (Mirasçılarınız) tarafından ödenmemesi için yapılan bir sigorta türüdür. Neredeyse her kredinin bir kredi hayat sigortası vardır. Kredi hayat sigortası miktarı ise kredi miktarı ile orantılıdır.
 

KREDİ KULLANIRKEN KREDİ HAYAT SİGORTASI YAPTIRMAK ZORUNLU MUDUR?


Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Konuyla ilgili yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak bankalar kredi kullandırırken çoğunlukla hayat sigortasını zorunlu olarak şart koşar. İleri yaşta bulunan kişiler için ise bankalar hayat sigortası yerine kefil ister.
 

KREDİ HAYAT SİGORTASINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?


Hayat sigortası 18 yaşından büyük herkes tarafından yaptırılabilir. Kredi hayat sigortası genel şartları arasında çok fazla kıstas bulunmamaktadır. 18-75 yaş aralığında olan herkes kredili hayat sigortası başvurusunda bulunabilmektedir.
 

​KREDİ HAYAT SİGORTASI HER YIL YENİDEN Mİ ÖDENİR?


Öte yandan en çok merak edilen sorulardan biri de kredi başvurularında yapılan hayat sigortalarının ne kadar süre ile yapıldığıdır. Sigorta süresi genelde kredi ödemesinin bitimine kadar olur. Kredi ödemeniz devam ederken sigorta süreniz biterse de merak etmeyin. Tekrar sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz. Tabii dilerseniz öncesinde sigorta poliçesini düzenlerken sigorta süresini belirleyebilirsiniz. Ayrıca vade süresinden daha kısa olan hayat sigortası poliçeleri için, yıllık otomatik yenileme talimatı verilebilmektedir.

Diğer Makaleler