Kredi Hayat Sigortası Nedir?

Kredi hayat sigortası hakkında bilmeniz gerekenler.


Bankalardan çeşitli ihtiyaçlarınız için kredi çektiğinizde yapılan sigorta türü kredi hayat sigortasıdır. Bu sigorta bildiğiniz gibi sizden gelen talep doğrultusunda yapılmaz. Hatta size isteyip istemediğiniz dahi sorulmaz. Çünkü bankaların bu sigortayı yapmasındaki amaç, sizin vefat etmeniz halinde çektiğiniz kredi borcunun sigortanız tarafından kapatılmasıdır.

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Kredi hayat sigortası 18 yaş ila 75 yaş aralığında olanlar ve banka kredisi kullananlara yapılır. Kredi kullananlardan elbette kredi yapılmaması talebi gelebilir. Ancak bankalar bu durumda nakit blokaj karşılığında sigortayı yapmama eğilimi gösterir. Çünkü söz konusu yaş aralığında olanlar için bu sigortanın yaptırılması zorunludur.

Kredi Hayat Sigortası Ücreti Nedir?

Kredi hayat sigortası ücretleri konusunda ise bir fiyat aralığı belirtmek dahi yanlış olacaktır. Çünkü kredi için ödenmesi gereken tutar hem çekilen krediye hem de kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kredi talep edenlerin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, gayrimenkul durumu değerlendirilir. Bu değerlendirme neticesinde nasıl bir sigortanın yapılacağı belirlenir.
En genel hatları ile konut kredilerinde sigorta tutarı yıllık 500 TL civarında iken ihtiyaç kredilerinde bu rakam 60 TL civarında olur. Bu rakamlar çekilen kredi türüne göre de değişkenlik gösterir. Ancak net olarak ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız bunun için bankanızdan bilgilendirme istemelisiniz. Bankanız sigorta için kredi çektiğinizde ne kadar ödeme yaptığınızı size bildirecektir.  

Diğer Makaleler