Kredi hayat sigortası şirketini tüketici seçebilir mi?

Kredi hayat sigortası kullanırken tüketicinin istediği sigorta şirketini seçip seçemeyeceği konusu merak edilmektedir.
Kredi hayat sigortası kullanırken tüketicinin istediği sigorta şirketini seçip seçemeyeceği konusu merak edilmektedir. Bazı durumlarda bankanın anlaşmalı olduğunu sigorta şirketinin istediği miktar diğer sigorta şirketlerinin istediği miktardan fazla olabilir.
 Birçok banka müşterilerinden, çektiği kredi için hayat sigortası istemektedir. Genel olarak bankalar müşterilerine anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinden hayat sigortası yaptırır. Ancak pek bilinmese de müşteriler istediği bankadan kredi hayat sigortası yaptırır.

KREDİ HAYAT SİGORTASI ŞİRKETİ SEÇİLEBİLİR Mİ?

Banka kredi kullanmak isteyen müşterisinden hayat sigortası istemektedir. Ancak tüketici istediği sigorta şirketinden kredi hayat sigortası kullanma hakkına sahiptir. Bankanın belirttiği şartlarda müşteri gidip bir başka banka veya sigorta şirketinden hayat sigortası yaptırabilir. Kredi hayat sigortası her yıl yenilenir mi? ​Yazımızı inceleyebilirsiniz.

​KREDİ HAYAT SİGORTASI DÜZENLEMESİ

Konuyla ilgili yapılan düzenlemede “Bankalar sigorta şirketi konusunda tüketiciye sınırlama getiremeyecek. Tüketici, kredi ile bağlantılı bankanın talep ettiği teminat ve süreye uygun poliçeyi, istediği şirketten yaptıracak, banka da poliçeyi kabul edecek. Sigortanın belirli şirkete yaptırılmasına ilişkin kredi sözleşmesine konacak her türlü şart, geçersiz sayılacak. Kredi ile bağlantılı yapılan kasko, konut, hayat gibi zorunlu olmayan sigortaların yenilenmesinde kredi vadesi süresince tüketici aleyhine değişiklik yapılamayacak. Daha açık bir anlatımla, sigorta şirketi, kredinin başında gerekli risk incelemesini yapıp, poliçeyi kesecek; kredi süresi içinde de sigorta şartlarında tüketici aleyhine değişiklik yapamayacak” İfadeleri kullanılmaktadır. 

Diğer Makaleler